Animator on Tour

W dniach 1-11 września odbędzie się cykl siedmiu pokazów, podczas których widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy nagrodzone na 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Swoją trasę Animator rozpocznie w Gdyni w czwartek 1 września, a następnie odwiedzi: Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków oraz Warszawę. Pokazy będą bezpłatne.

„Chcemy mieszkańcom innych miast pokazać, jak wygląda nasz festiwal, a nie ma ku temu lepszej okazji niż poprzez prezentację nagrodzonych u nas filmów” – mówi Joanna Stankiewicz, dyrektorka Festiwalu. „Program Animator on Tour to najlepsi z najlepszych, czyli filmy, które zachwyciły naszych jurorów oraz spodobały się publiczności. W Poznaniu pofestiwalowe pokazy nagrodzonych filmów zawsze gromadziły komplet widzów, dlatego w tym roku, postanowiliśmy pójść krok dalej i pokazać Animatora w innych miastach”.

Festiwal Animator

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największy poświęcony animacji w naszym kraju i jeden z większych w Europie. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy światowej animacji, m.in. Zbigniew Rybczyński, Bracia Quay, John R. Dilworth, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Bill Plympton, Mariola Brillowska, David Ehrlich, Yoram Gross, Gerald Potterton, Barry Purves, Paul Bush, Stanislav Sokolov. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki.

Animator on Tour

W ramach pokazów Animator on Tour publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze produkcje z całego świata nagrodzone przez międzynarodowe jury w Poznaniu. „Trzon Animatora stanowią konkursy filmów krótkich i długometrażowych, pozwalające zapoznać się widzom z najnowszymi trendami w światowej animacji. Tradycyjnym już punktem programu są projekcje z muzyką na żywo. Na naszym festiwalu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z jednej strony nie brakuje awangardy, a z drugiej atrakcji dla dzieci. A między tymi biegunami program mieści wiele znakomitych i różnorodnych zdarzeń” mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Animator zajmuje ważną pozycję na mapie najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Redaktorzy poświęconej festiwalom książki Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals, wydanej przez prestiżowe wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews, uznało Animatora za jeden z dwóch (obok odbywającego się w Hiroszimie) festiwali filmów animowanych godnych osobnego zaprezentowania. Festiwal został również nominowany do do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: „Krajowe wydarzenie filmowe”.

Program Animator on Tour

Pokazy filmowe Animator on Tour odbędą się o godz. 20.30 w siedmiu miastach:

  • 1 września, Gdynia, Plaża Miejska
  • 2 września, Wrocław, Wyspa Słodowa
  • 4 września, Łódź, EC1, ul. Targowa 1/3
  • 8 września, Poznań, Magazyn Food Concept, Księcia Mieszka I 1
  • 9 września, Katowice, Plac Sejmu Śląskiego
  • 10 września, Kraków, Kawiarnia BAL, ul. Ślusarska 9
  • 11 września, Warszawa, Temat Rzeka, Plaża przy Moście Poniatowskiego

Na stronie festiwalu można obejrzeć reportażu autorstwa Katarzyny Gondek z ostatniej edycji Festiwalu: animator-festival.com/gallery/film/60 oraz obejrzeć relację fotograficzną Katarzyny Kłudczyńskiej: animator-festival.com/gallery/photos.

Oficjalna strona festiwalu Animator

Na podstawie informacji prasowej 

25.08.2016