Anioł i Leonardo di Caprio

Polski dramat dokumentalny „Dotknięcie Anioła”, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, został zaproszony do konkursu 52. Międzynarodowego Festiwalu AFO w Ołomuńcu w Czechach. 

Polski dokument staje do walki z Leonardem di Caprio

Spośród  zgłoszonych w tym roku trzech tysięcy dokumentalnych propozycji o charakterze naukowym i poznawczym komisja selekcyjna pozostawiła 19 filmów w konkursie. Do walki o główne trofea staną produkcje medialnych potentatów światowych: HBO, BBC, Arte, National Geografic, w tym słynna już produkcja amerykańska „Before the Flood”, której Leonardo di Caprio jest nie tylko twarzą i przewodnikiem po całej kuli ziemskiej, ale także producentem. Międzynarodowy Festiwal Naukowy AFO jest jednym z najstarszych festiwali i co roku przyciąga tłumy widzów, m.in. Akademii Filmowej w Ołomuńcu, a także studentów drugiego najstarszego w Czechach Uniwersytetu.

Film z ważnym przesłaniem

Polski dokument ujął selekcjonerów zarówno ważnym przesłaniem i odkryciem nieznanej wcześniej historii, jak i poruszającym emocje widza językiem obrazu. To wielkie i ważne humanistyczne świadectwo Henryka Schoenkera w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego zderzyło się już z widzami na całym świecie. Film ma na koncie szereg nagród Ameryki Północnej, a ostatnio został uhonorowany dwiema nominacjami, jako jedyny reprezentant Polski,w Republice Południowej Afryki podczas festiwalu RapidLion w Johannesburgu.

„Dotknięcie Anioła” docenione na świecie

Do tej pory film Marka Tomasza Pawłowskiego zgromadził na swoim koncie 22 nagrody na międzynarodowych i polskich festiwalach. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski, autor „Dotknięcia Anioła” poprzez swoją konsekwentną drogę tematyczną został dostrzeżony poza Polską nie tylko jako innowacyjny i poszukujący artysta obrazu („polski wizjoner sztuki dokumentu” wg amerykańskiej kapituły Impact Docs Awards), ale również jako autor z misją. 21 i  22 marca „Dotknięcie Anioła” może oglądać austriacka oraz międzynarodowa publiczność podczas Międzynarodowego Festiwalu Let’s Cee w Wiedniu. Kilka dni później, 8-14 kwietnia 2017 roku, reżyser filmu będzie gościem specjalnym, tzw. „ambasadorem pokoju” na spotkaniach z widownią podczas Międzynarodowego Festiwalu Tolerancji w Zagrzebiu http://festivaloftolerance.com/en/zagreb.

„Dotknięcie Anioła” jest niezwykle poruszającą i uniwersalną historią dramatycznego exodusu wojennego żydowskiej rodziny Schoenker. Film jest mocnym świadectwem heroicznej postawy Polaków w najtrudniejszym okresie eksterminacji Żydów. Obraz ukazujący, że nawet małym ludzkim gestem można było uratować życie człowieka, wszędzie budzi wielkie emocje i symbolicznie – pełni rolę mądrego, uczciwego „ambasadora” Polski.             

Film ze wsparciem PISF

Film jest polsko-niemiecką koprodukcją dokumentalną Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk wspartą przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media/ Kreatywna Europa. 

52. Międzynarodowy Festiwal AFO odbędzie się w dniach 25-30 kwietnia 2017 roku w Ołomuńcu w Czechach.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.afo.cz/.

Informacja prasowa 

21.03.2017