Anna Gawlita wyróżniona tytułem Emerging Producer

Anna Gawlita została wyróżniona tytułem Emerging Producer (Wschodzący Producent), który jest przyznawany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie w Czechach.Emerging Producers jest flagowym programem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie i jedynym w swoim rodzaju wyróżnieniem dla młodych producentów filmów dokumentalnych przede wszystkim z Europy. Program odbywa się po raz szósty.

Program Emerging Producers

Emerging Producers to program promocji i edukacji. Każdego roku organizatorzy festiwalu wybierają 18 utalentowanych producentów (17 z Europy i 1 reprezentującego kraj gościnny festiwalu – w tym roku Maroko), którym zapewniają wsparcie edukacyjne, kontakty i promocję. Głównym celem programu jest pomoc w nawiązywaniu kontaktów z producentami z innych krajów, a tym samym zwiększanie potencjału przyszłych europejskich koprodukcji.

Główna część projektu odbywa się w Jihlavie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych pod koniec października. Inne działania i promocja Emerging Producentów będą odbywać się podczas najważniejszych imprez filmowych w ciągu całego roku.

89 absolwentów programu

Program Emerging Producers ma, po pięciu edycjach, 89 profesjonalnie przygotowanych absolwentów projektu, z których wielu ma już bogaty dorobek producencki i nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie.

Anna Gawlita

Anna Gawlita (Kijora Film) jest producentem oraz kierownikiem produkcji filmów dokumentalnych m.in. Tomasza Wolskiego, Jakuba Radeja, Piotra Stasika i Aleksandry Maciuszek. Uczestniczka programu Berlinale Talents w 2017 roku, EKRAN + 2017 w Szkole Wajdy, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wykładowczyni na kursie „Kreatywny Producent” w Szkole Wajdy oraz na warsztatach w zakresie prawa autorskiego.

Anna Gawlita jest także koproducentem i producentem wykonawczym filmów krótkometrażowych oraz koproducentem pełnometrażowych fabuł m.in. Jacka P. Bławuta „Dzień czekolady”. Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymała Nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Podczas 57. KFF prezentowała swój współreżyserski debiut dokumentalny „Festiwal” oraz samodzielny debiut, również dokumentalny, film „Krzyżoki” w ramach pitchingów Doc Lab Poland. Anna Gawlita rozpoczyna obecnie pracę jako producentka pełnometrażowej fabuły artystki wizualnej Agnieszki Polskiej „Hurra, wciąż żyjemy!”.

Jak można się znaleźć w gronie Emerging Producers?

Aby znaleźć się w gronie Emerging Producers – kandydat musi mieć już kilkuletnią, udokumentowaną praktykę na rynku lokalnym. Mieć w dorobku przynajmniej jeden zrealizowany film (fabularny lub dokumentalny), który wszedł do dystrybucji kinowej i był pokazany na festiwalu.
Uprawnieni do udziału w programie są obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja, kraje Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo, Czarnogóra, Serbia) oraz kraje Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz Rosja.

Polscy producenci wyróżnieni tytułem Emerging Producer

Dotychczas wyróżnieni tytułem Wschodzącego Producenta Polacy to: Marta Golba, Jacob Dammas, Paweł Kosuń, Danuta Krasnohorska i Maciej Kubicki.

Pełna lista tegorocznych Emerging Producers znajduje się na stronie festiwalu: www.dokument-festival.com/industry/emerging-producers.

Spotkania Emerging Producers odbędą się podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie (24-28 października 2017 r.), a także podczas 68. MFF w Berlinie (luty 2018 r.).

Marta Sikorska

05.07.2017