Anna Molska laureatką drugiej edycji

Anna Molska. Fot. via http://db-artmag.com/
Anna Molska. Fot. via http://db-artmag.com/

 

Anna Molska została laureatką drugiej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

 

Laureatką drugiej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy ze Szkołą Wajdy oraz Canal +, została Anna Molska ze swoim projektem „Mutantki”. Nagrodzony projekt wybrało jury w składzie: Wojciech Marczewski, Maciej Sobieszczański, Sebastian Cichocki, Łukasz Ronduda.

 

Członkowie Jury zgodnie podkreślali wysoki poziom nadesłanych projektów. Zwracali uwagę również na fakt, iż po raz pierwszy w konkursie obecne były projekty z zagranicy i to bardzo znaczących artystów zajmujących się sztuką współczesną (Rirkrit Tiravanija). Projekty te nastawione były na koprodukcyjną współpracę z partnerami polskimi. Do ścisłego finału wybrano trzy projekty: Tomasza Kozaka, Karola Radziszewskiego i Anny Molskiej.

Wyróżnienie specjalne dla Tomasza Kozaka

Oprócz nagrodzenia filmu Anny Molskiej Jury zdecydowało również o przyznaniu specjalnego wyróżnienia Tomaszowi Kozakowi za jego projekt Akteon, stanowiący bardzo interesujący przykład kina filozoficznego. Wszystkie instytucje zaangażowane w Nagrodę Filmową będą się starały pomóc artyście w realizacji jego projektu.

 

Zwycięski projekt Anny Molskiej to utrzymany w poetyce absurdu portret niezwykłej matriarchalnej wspólnoty starszych kobiet żyjących z dala od cywilizacji. Akcja filmu dziejącego się obecnie na polskiej prowincji pokazuje ostatnie dni tej wspólnoty i jej nieuchronne zderzenie ze współczesnym światem. – Na wpół zdziczałe kobiety funkcjonują w strukturze zhierarchizowanych zależności, które okazują się ich sposobem na przetrwanie trudnej polskiej rzeczywistości. Nagłe wtargniecie w ich utarte życie dwójki młodych mężczyzn rujnuje kompletnie ich świat czytamy w streszczeniu filmu. W swoim przewrotnym projekcie Molska we właściwy dla siebie sposób podejmuje problematykę feministyczną oraz odnosi się do tradycji awangardy. Koncepcja formalna filmu opiera sie w znaczniej mierze na rozwinięciu wcześniejszych doświadczeń Molskiej z pola sztuki wideo, znajduje się w niej również wiele subtelnych nawiązań do sztuki współczesnej.

Anna Molska

Anna Molska (ur. 1983) jest przedstawicielką najmłodszej generacji artystów, którzy ukończyli znaną pracownię prof. Grzegorza Kowalskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – w czerwcu 2008 roku uzyskała stopień magistra w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej, następnie w grudniu 2011 stopień doktora na Wydział Mediów i Scenografii. Molska dała się poznać jako utalentowana artystka jeszcze w czasie studiów. Dwukrotnie znalazła się wśród zwycięzców konkursu „Samsung Art Master” – w 2006 roku otrzymała wyróżnienie, a w 2007 roku – drugą nagrodę. Jej dyplomowy dyptyk wideo „Praca – Moc” był prezentowany na prestiżowym Biennale Sztuki w Berlinie w 2008. W 2009 roku została drugą laureatką nagrody Deutsche Banku „Spojrzenia”. Brała udział w wielu ważnych wystawach, m.in.: ‚Stage and Twist. Anna Molska, Ciprian Muresan’ w Tate Modern w Londynie w 2012; ‚The Generational: Younger Than Jesus” w nowojorskim New Museum w 2009; ‚Report on Probability’ w Kunsthalle Basel w Bazylei w 2009, Berlin Biennale w Berlinie w 2008.

 

Od października Molska będzie rozwijała scenariusz swojego filmu w ramach rocznego Programu Fabularnego „Studio Prób” w Szkole Wajdy, przygotowując swój film do produkcji.

O nagrodzie

Nagroda Filmowa przeznaczona jest dla artystów z pola sztuk wizualnych, którzy w profesjonalny sposób chcą stworzyć pełnometrażowy film fabularny. Celem wspólnej inicjatywy PISF, Muzeum, Szkoły Wajdy i Canal + jest zaistnienie filmu eksperymentalnego w kinach. Pomysłodawcy Nagrody Filmowej wierzą, że poprzez wspomaganie produkcji radykalnie nowych, artystyczno-filmowych form wyrazu, kino polskie może ulec znaczącej estetycznej odnowie oraz oryginalnie zaistnieć na światowej mapie kinematograficznej.

 

Przeznaczona na produkcję wybranego filmu Nagroda wynosi 500 000 PLN. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie współproducentem nagrodzonych projektów, jak również będzie je włączać do własnej kolekcji dzieł sztuki współczesnej.

19.09.2012