Twórcy apelują do nadawców telewizyjnych

Gildia Reżyserów Polskich apeluje do nadawców telewizji publicznej i prywatnych, by w okresie paraliżu sektora filmowego emitowali priorytetowo polskie filmy oraz autorskie programy telewizyjne. Celem jest wsparcie twórców pozbawionych obecnie jakichkolwiek źródeł dochodów. Do apelu dołącza Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

„Globalna pandemia Covid-19 sparaliżowała funkcjonowanie niemal każdego sektora gospodarczego, w tym środowiska filmowego. Wszystkie krajowe projekty filmowe są wstrzymane, praca na planie odwołana, kina zamknięte… Reżyserom, aktorom, ekipom technicznym oraz setkom firm, które funkcjonują dzięki przemysłowi filmowemu, grozi zapaść. Wiele z nich może nigdy z niej nie wyjść.

Gildia Reżyserów Polskich apeluje pilnie do Nadawców narodowych i prywatnych, aby w tym wyjątkowym okresie emitowali priorytetowo polskie filmy (fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, animowane, eksperymentalne) oraz autorskie programy telewizyjne (teatr telewizji, seriale). Celem naszego apelu jest wsparcie polskiej kultury oraz ludzi z nią związanych, którzy zostali postawieni bez źródeł dochodów na nieokreślony czas.

Emisje polskich produkcji w telewizji pozwolą wszystkim żyjącym twórcom na otrzymanie tantiem w najbliższych miesiącach. Jest to rozwiązanie szybkie i łatwe w realizacji, gdyż Nadawcy są w posiadaniu praw do ogromnego katalogu tytułów żyjących twórców. Dodatkowo takie wsparcie jest doskonałą okazją na promowanie polskiej kultury w polskiej telewizji oraz spełnienia misji edukacyjnej, tak ważnej dla polskiej publiczności w okresie narodowej kwarantanny.”

Zarząd Gildii Reżyserów Polskich:

Agnieszka Holland, honorowa przewodnicząca

Andrzej Jakimowski, przewodniczący zarządu

Joanna Kros-Krauze, zastępczyni przewodniczącego

Łukasz Rotunda, skarbnik

Andrzej Saramonowicz, sekretarz

Leszek Dawid, członek zarządu

Sławomir Fabicki, członek zarządu

Borys Lankosz, członek zarządu

Paweł Maślona, członek zarządu

Janusz Zaorski, członek zarządu

01.04.2020