"Argentyńska lekcja" wygrywa w Kanadzie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Argentyńska lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia, zdobył główną nagrodę w konkursie filmów średniometrażowych na festiwalu RIDM – Rencontres Internationales du Documentaire de Montréal.

Argentyńska lekcja

Wyprodukowana przez Staroń Film i Redakcję Filmu Dokumentalnego TVP1 „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia, pokazuje 8-letniego syna reżysera, Janka, który wraz ze swoimi rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju, w obcej kulturze, otoczony przez język, z którym wcześniej się nie zetknął, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią przybliża go do innej kultury, ale również wprowadza go w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.

Festiwal RIDM

Festiwal RIDM w Montrealu to największa impreza, poświęcona formom dokumentalnym we francuskojęzycznej części Kanady. W tym roku festiwal zaprezentował 18 filmów w konkursie krótko- i średniometrażowych oraz 14 filmów długometrażowych. Nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego otrzymał holenderski obraz „Matthew’s Law” w reżyserii Marca Schmidta.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.ridm.qc.ca.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

21.11.2012