"Argentyńska lekcja" zwycięża w Chinach

Dokument „Argentyńska lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w GZDOC w Guangzhou w Chinach. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Argentyńska lekcja

Dokument pokazuje losy 8-letniego syna reżysera, Janka, który wraz ze swoimi rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju, w obcej kulturze, otoczony przez język z którym wcześniej się nie zetknął, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią przybliża go do innej kultury, ale również wprowadza go w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.

Uzasadnienie jury

– Ten film cechuje naturalność, subtelność i delikatność, a jednocześnie jest pełen pasji. Z jednej strony zbudowane przez Staronia sceny są rzeczywiste, z drugiej bardzo płynne, raz rzeczowe, a raz poetyckie. Ukazując żywy obraz bezlitosnej rzeczywistości i niesprawiedliwości, film odkrywa przed widzem również ciepło i wartość ludzkiej natury – brzmiało uzasadnienie werdyktu międzynarodowego jury w składzie: Michel Noll, Steve Hewlett, Jinbum Park, E Kitagawa, He Suliu, Liu Xiaoli, Chen Xiaoqing.

Kolejna nagroda dla dokumentu Wojciecha Staronia

Nagroda w Chinach nie jest pierwszym wyróżnieniem dla dokumentu Wojciecha Staronia. Film został już nagrodzony na festiwalach w Lipsku (nagroda Srebrnego Gołębia), we Florencji (najlepsza reżyseria ), w Mińsku ( najlepszy dokument), na 51. Krakowskim Festiwalu Filmowym ( Złoty Róg dla najlepszego dokumentu ) i 19. festiwalu Plus Camerimage w Łodzi (specjalne wyróżnienie za zdjęcia).

GZDOC

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych GZDOC w Guanzongu jest głównym forum prezentacji filmu dokumentalnego w Azji zarówno pod kątem filmów już ukończonych, jak i na etapie projektów filmowych. Targi, organizowane podczas festiwalu, są miejscem spotkań światowych producentów i przedstawicieli azjatyckich stacji telewizyjnych, pozyskujących filmy do emisji. W sekcji konkurowej pokazano także „Gry i zabawy dziecięce” Macieja Adamka, „Bronisław Huberman albo zjednoczenie Europy i skrzypce” Piotra Szarszy i „Dom” Bogdana Lęcznara i Doroty Petrus.

 

Film został wyprodukowany przez Staroń – Film i TVP1. „Argentyńska lekcja” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Wiecej informacji o festiwalu na stronie: www.gzdoc.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

08.12.2011