"Aria dla atlety" zrekonstruowana cyfrowo

„Aria dla atlety” w reżyserii Filipa Bajona została zrekonstruowana cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Historia zapaśnika

Film opowiada o legendarnym zapaśniku Władysławie Góralewiczu, jedynym polskim olimpijczyku na Olimpiadzie w Atenach w 1896 roku. Były mistrz świata zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim, przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Przy tej okazji udziela wywiadu i wspomina własne życie. Jako młody galicyjski wieśniak, zaczyna występować w budach jarmarcznych oraz podrzędnych cyrkach. Jego niesamowita siła i zaskakująca elegancja walki sprawia, że pnie się coraz wyżej po szczeblach zapaśniczej hierarchii.

Debiut Filipa Bajona

„Aria dla atlety” jest pełnometrażowym, fabularnym debiutem Filipa Bajona. Obraz został wyprodukowany w 1979 roku przez Zespół Filmowy Tor. Zdjęcia zrealizował Jerzy Zieliński, a za scenografię odpowiadał Andrzej Kowalczyk.

Krzysztof Majchrzak w roli głównej

W rolę głównego bohatera – Władysława Góralewicza – wcielił się Krzysztof Majchrzak. Na ekranie partnerują mu m.in. Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Wojciech Pszoniak, Zdzisław Wardejn, Emil Karewicz i Wiesław Komasa.

Nagrody

Film otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego debiutu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, nagrodę za film fabularny i nagrodę dziennikarzu za najlepszy debiut na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie oraz nagrodę za debiut reżyserki na MFF w Sanremo. Krzysztof Majchak m.in. za rolę Władysława Góralewicza otrzymał w 1980 roku Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Rekonstrukcja filmu ze wsparciem PISF

 

„Aria dla atlety” została zrekonstruowana cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Rekonstrukcji cyfrowej obrazu dokonały firmu DI Factory i reKino. Za rekonstrukcję dźwięku była odpowiedzialna firma SoundPlace Dukszta & Malisz. Rekonstrukcja cyfrowa filmu była współfinansowana m.in. przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt KinoRP ze wsparciem PISF

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerzy

Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, reKino, SoundPlace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios. Dystrybucją filmów po rekonstrukcji cyfrowej zajmuje się Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

 

Więcej informacji o projekcie KinoRP na stronie: www.repozytoriumfilmowe.pl

 

Paulina Bez

13.06.2014