Arkadiusz Tomiak ponownie z Nagrodą PSC

27 lutego 2016 r. po raz czwarty odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers). W wyniku głosowania członków Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych branżową nagrodę wręczono Arkadiuszowi Tomiakowi za zdjęcia do „Karbali” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Podczas uroczystości za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej kinematografii nagrody otrzymali Allan Starski i Bogdan Dziworski.

Arkadiusz Tomiak po raz drugi z Nagrodą PSC

Arkadiusz Tomiak, twórca zdjęć m.in. do filmów: „Statyści”, „Dziewczyna z szafy” oraz „Symetria” już po raz drugi otrzymał nagrodę PSC. Wcześniej w 2013 r. został uhonorowany za zdjęcia do filmu „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza. W finale Arkadiusz Tomiak konkurował m.in. z autorami zdjęć do filmów: „Body/Ciało”, zdjęcia Michał Englert, „Córki Dancingu”, zdjęcia Jakub Kijowski, „Czerwony pająk”, zdjęcia Marcin Koszałka, „Demon”, zdjęcia Paweł Flis, „Intruz”, zdjęcia Łukasz Żal, „Sąsiady”, zdjęcia Krzysztof Ptak. „Karbala”, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, to polski film wojenny z 2015 r. przedstawiający wydarzenia szyickiej rebelii w Iraku z 2004 r.

Nagrody Specjalne PSC dla Allana Starskiego i Bogdana Dziworskiego

Stowarzyszenie postanowiło także uhonorować Nagrodą Specjalną PSC Allana Starskiego, jednego z najwybitniejszych scenografów, laureata Oscara za „Listę Schindlera”, który przez lata współpracował z największymi nazwiskami światowego kina. Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości otrzymał z kolei Bogdan Dziworski, autor ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, twórca zdjęć, reżyser i pedagog, którego dokumenty zostały docenione na wielu międzynarodowych festiwalach. Do jego najwybitniejszych dzieł należą między innymi: „Krzyż i topór” oraz „Hommage á Beksiński”.

Goście

Uroczystą Galę, która odbyła się po raz kolejny w Villi Foksal poprowadziła aktorka Natalia Rybicka oraz Piotr Wojtowicz, członek PSC. Wśród zaproszonych osób znalazły się najwybitniejsze nazwiska polskiego kina, takie jak Kazimierz Kutz, Maja Ostaszewska, Janusz Zaorski, Kinga Preis, Paweł Pawlikowski, Andrzej Grabowski oraz Małgorzata Szumowska.

O nagrodzie

Nagrody PSC zostały przyznane w tym roku po raz czwarty. Podobnie, jak w przypadku nagród American Society of Cinematographers, o wyróżnieniu decydują tylko i wyłącznie autorzy zdjęć. Nagrodę PSC może otrzymać polski autor zdjęć do filmu polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji, a także zagraniczny autor zdjęć do filmu polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta, który miał premierę kinową w polskich kinach w poprzedzającym roku. W poprzednich latach Nagrodę PSC otrzymali tegoroczny laureat Arkadiusz Tomiak za „Obławę”, Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za „Idę”, a także Piotr Sobociński Jr za „Bogów”.

Informacja prasowa

29.02.2016