Armeńskie animacje po raz pierwszy w Polsce

24 krótkometrażowe animacje oraz jeden pełnometrażowy armeński film animowany (pierwszy i jak dotąd jedyny) będzie można zobaczyć w warszawskim kinie Kultura, w dniach 5-6 września 2015. Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Retrospektywa armeńskich animacji w kinie Kultura

Ten unikalny przegląd armeńskich animacji odbędzie się w ramach akcji „Warszawa jest trendy 2015”. Filmy prezentowane będą w oryginalnej wersji językowej (rosyjski/armeński). Wybrane tytuły będą prezentowane również w wersji z angielskimi napisami. Pokazywane w ramach przeglądu animacje przeznaczone są dla widzów dorosłych. Treści niektórych filmów nie są właściwe dla dzieci. Wstęp na pokazy jest wolny.

Program

W ciągu dwóch dni w kinie Kultura odbędzie się przegląd animacji krótkometrażowych powstałych w latach 1938-2014. Program uzupełnia prezentacja twórczości Roberta Sahakyantsa powstała w latach 1975-1994. Widzowie będą mogli zobaczyć także, jedyny zrealizowany do tej pory pełnometrażowy armeński film animowany „Anahit”. Pokazy filmów będą się odbywać w sali Rejs. 

Robert Sahakyants

Robert Sahakyants wszedł do świata filmu z impetem, z pewną dozą bezczelności i prowokacji. Swoją twórczością rzucił wyzwanie nie tylko powstającym dotychczas komunalnym, przesłodzonym animacją, ale przede wszystkim cenzurze, która rządziła dotychczasowym światem twórczym. Prezentowane animacje to przegląd obejmujący różne okresy twórczości Roberta Sahakayantsa – począwszy od pełnego fantazji artystycznej debiutu, poprzez zabawne i dowcipne animacje, kończąc na obrazach będących swoistym studium politycznego reżimu.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.kinokultura.pl/wydarzenia,4,17729,1,Przeglad-animacji-kina-armenskiego-w-Kinie-Kultura-5-6-09.html

Na podstawie informacji prasowej

01.09.2015