Ars Independent 2015

Znany jest już program Ars Independent Festival 2015. Katowicki festiwal filmu, animacji, gier wideo i muzyki odbędzie się w tym roku w dniach 22-27 września.

Po raz pierwszy trzy konkursy

Tegoroczny Ars Independent to trzy międzynarodowe konkursy – Czarny Koń i Czarny Koń Animacji, a także po raz pierwszy Czarny Koń Gier Wideo. O tytuł Czarnego Konia powalczy 6 premierowo prezentowanych w Polsce debiutów i filmów drugich. W konkursie animacji publiczność zobaczy 28 krótkich metraży, uzupełnionych o 11 filmów animowanych w secie Dać mu Szansę, spośród którego widzowie wybiorą jeden, który dołączy do konkursu. W ramach nowego konkursu Czarny Koń Gier Wideo będzie można zobaczyć i zagrać w 6 gier wydanych w latach 2014/2015.

Sekcje festiwalowe

W ramach jurorskich przeglądów publiczność zapozna się z filmami Łukasza Barczyka i Amélie van Elmbt, pracami wizualnymi Robbe’a Vervaeke, animacjami Pawła Dębskiego oraz grami wideo Jakuba Dvorskiego.

Sekcja Out of Competition pokaże wybór pozakonkursowych debiutów i filmów drugich z trzech kontynetów. Blok Głośniej kontynuuje odkrywanie filmów i dokumentów muzycznych z całego świata. Sekcja Obok przybliży krótkie formy z różnych mediów: sety teledysków, animacje non-fiction, machinimę. Panel dyskusyjny Grasz? z udziałem jurorów konkursu gier wideo poświęcony będzie krytyce i estetyce gier wideo.

Otwarcie i zamknięcie festiwalu

Festiwal otworzy debiutancki „Mustang” Deniz Gamze Ergüven – portret pięciu sióstr dorastających w konserwatywnym regionie Turcji. Film nagrodzony m.in. na festiwalach w Cannes, Odessie oraz Sarajewie.

Na zamknięcie festiwalu widzowie zobaczą „Z natury” duetu Ole Giæver i Marte Volde. Przesycony czarnym, skandynawskim humorem pastisz kina nurtu slow Cinema nagrodzono m.in. na Berlinale i w Trondheim.

Wydarzenia towarzyszące

W tym roku na Ars Independent wystąpi berlińska artystka Tami Tamki, a także katowickie projekty: Neko Nebula, Rabbit on the Moon i Marte. Scenę muzyczną uzupełnią wydarzenia, które zderzą ze sobą kulturę analogową i cyfrową: „Sety z kasety” i „Kieszonkowe jam session”.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa mobilnych gier przygodowych studia Artifex Mundi, pokaz animacji szkolnych z Katowic i Badapesztu w nowej siedzibie katowickiego ASP, wystawa autorskich plakatów filmowych Klubu Filmowego Ambasada, a także spotkanie z technologią VR i wirtualnymi rzeczywistościami.

Karnety na Festiwal nabyć można w sieciach TicketPro i TicketPortal. Wydarzenie organizowane jest przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i odbywa się w ramach obchodów 150-lecia Katowic.

Na podstawie informacji prasowej

26.08.2015