„Atak paniki” najlepszym polskim filmem w Los Angeles

Na trwającym dziewięć dni festiwalu zostanie pokazanych ponad 80 filmów fabularnych pełno i krótkometrażowych, dokumentów i animacji. Pokazom będą towarzyszyć spotkania twórców i aktorów z publicznością.

Nagrody festiwalowe są co roku przyznawane na Gali otwarcia, co jak tłumaczą organizatorzy, ma być sugestią dla widzów, które filmy szczególnie warto zobaczyć. Większość wyróżnień przyznają osobne grona jurorskie, w skład których wchodzą przedstawiciele amerykańskiej branży filmowej. Jurorzy oglądają i oceniają filmy z wyprzedzeniem.

Lista nagrodzonych 19. edycji festiwalu:

  • Hollywood Eagle Award – „Atak paniki”, reż. Paweł Maślona,
  • Hollywood Eagle Documentary Award – „Over the limit”, reż. Marta Prus,
  • Hollywood Eagle Animation Award – „Dziwny przypadek”, reż. Zbigniew Czapla,
  • Cinema Without Borders – Nagroda Specjalna Jury dla filmu krótkometrażowego – „Sweet home Czyżewo”, reż. Jakub Radej,
  • Nagroda Bridging the Borders dla filmu krótkometrażowego – „Ja i mój tata”, reż. Aleksander Pietrzak,
  • Nagroda za Debiut Muzyczny im. Adama Brachtera – Miro Kępiński,
  • Nagroda dla Młodego Talentu im. Piotra Łazarkiewicza – Stanisław Cywka, Anna Smołowik i Tomasz Ziętek,
  • Artist of Polish Heritage Achievement Award – Jane Kaczmarek,
  • Nagroda Amicus Poloniae – Przyjaciel Polski – Robert Forster.

Na Gali otwarcia festiwalu w Egyptian Theatre w Hollywood został wyświetlony film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reż. Denisa Delicia. W pokazie wzięli udział twórcy, m.in. aktorzy Maciej Zakościelny, Anna Prus i Marcin Kwaśny. W trakcie trwania retrospektywy widzowie będą mogli zobaczyć filmy wyprodukowane w Polsce, a także obrazy polskich twórców realizujących filmy w Stanach Zjednoczonych.

Wśród fabuł znalazły się m.in. „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „Nina” Olgi Chajdas, „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos_krauze i Krzysztofa Krauzego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Reakcja łańcuchowa” Jakuba Pączka, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Plan B” Kingi Dębskiej, „Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka, „Gotowi na wszystko. Exterminator” Michała Rogalskiego. Filmy dokumentalne to m.in. „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera, „Habit i zbroja” Pawła Pitery oraz „Pamięć śladów” Ignacego Szczepańskiego.

Na gali otwarcia festiwalu pojawił się m.in. Rafał Zawierucha. Aktor pracuje obecnie w Los Angeles na planie najnowszego filmu Quentina Tarantino „Once Upon a Time in Hollywood”, gdzie wciela się w postać Romana Polańskiego u boku Margot Robbie, Brada Pitta i Leonardo DiCaprio.

Pokazywanym filmom towarzyszą spotkania twórców z publicznością. W tym roku do Hollywood zawitają m.in. Maciej Zakościelny, Alicja Bachleda-Curuś, Piotr Domalewski, Bożena Stachura, Anna Prus, Wojciech Mecwaldowski, Marcin Kwaśny, Piotr Sobociński jr., Anna Smołowik, Aleksander Pietrzak, Stanisław Cywka i Tomasz Ziętek.

Festiwal odbywa się jednocześnie w sześciu lokalizacjach. Główne pokazy odbywają się w kinach w North Hollywood i Santa Monica, a także m.in. na dwóch uczelniach: Uniwersytecie Stanu Kalifornia i Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Festiwal zakończy się 25 października pokazami filmów „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego i „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka.

Więcej informacji: www.polishfilmla.org, www.facebook.com/PolishFilmLA

Informacja prasowa

 


22.10.2018