"Autorki" w kinach

Film dokumentalny „Autorki” Janusza Mrozowskiego od 4 grudnia będzie pokazywany w polskich kinach.

„Autorki” to opowieść o czterech kobietach, które odsiadując wyrok w zakładzie karnym w Krzywańcu, postanowiły wziąć udział w nietypowym projekcie. Pod opieką duetu artystycznego, reżysera Łukasza Chotkowskiego i dramatopisarki Magdy Fertacz, napisały sztukę, której są nie tylko bohaterkami, ale przede wszystkim autorkami.

Opowieść o czterech kobietach

Uważna kamera blisko, lecz z wyczuciem portretuje osadzone, które nie bacząc na konsekwencje, zdecydowały się opowiedzieć swoją własną, często bardzo intymną i traumatyczną historię. Ujęcia z teatru i więzienia przeplatane są zdjęciami z rozmów, podczas których bohaterki „Autorek” mówią o swojej przeszłości, rodzinie, o miłości do innych kobiet, uzależnieniu od narkotyków i alkoholu, a także o tym, czego doświadczają teraz, gdy są w więzieniu. Osadzone udają się w podróż w głąb siebie, podczas której każda na swój sposób podsumowuje własne życie.

Tekst napisany przez więźniarki

Pod opieką artystów z Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, powstał spektakl „Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert”. Tekst napisany przez więźniarki nie był zmieniany i w oryginale został wystawiony na scenie. Film Janusza Mrozowskiego pokazuje fragmenty spektaklu, prace nad tekstem, ale przede wszystkim koncentruje się na kobietach, ich przeżyciach, doświadczeniach i tym jak sztuka zmieniła ich życie.

Nowy film Janusza Mrozowskiego

Janusz Mrozowski, autor m.in. takich filmów jak „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” i „Bad Girls. Cela 77” po raz kolejny zdecydował się nakręcić film o ludziach, którzy pomimo warunków, w jakich przyszło im żyć, starają się jak mogą, aby nie stracić swojego człowieczeństwa. Bardzo blisko i wnikliwie portretuje swoje bohaterki unikając łatwych uogólnień.

Film „Autorki” miał premierę na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym, startując w Konkursie Dokumentalnym. Od 4 grudnia film będzie prezentowany w polskich kinach. Dystrybutorem obrazu jest firma Spectator.

Więcej informacji: www.spectator.com.pl oraz www.facebook.com/Autorki.

30.11.2015