„Autsajder” w kinach

13 grudnia do polskich kin wejdzie, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, film „Autsajder” w reżyserii Adama Sikory.

„Autsajder”

„Autsajder”. Fot. Michał Żuberek

Film zdobył wyróżnienie „Drzwi do wolności” za „przełożenie swojej osobistej historii na duży ekran. Za umiejętność pokazania i opowiedzenia o ukrytej i pozornie niewidocznej przemocy systemu komunistycznego” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

Franek to młody idealista. Jest zakochany w muzyce, malarstwie i pewnej dziewczynie. Mimo wiszącego w powietrzu ogromnego napięcia związanego z wprowadzeniem stanu wojennego i dramatycznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”, mówi, że polityka kompletnie go nie interesuje. Wszystko się jednak zmieni. Odwiedza go bowiem dobry znajomy – Beno i prosi o przechowanie tajemniczej teczki. Kiedy kolejnego wieczora Franek wraca od swojej dziewczyny po rozpoczęciu godziny milicyjnej, zatrzymuje go patrol. Chłopak szybko zostaje oskarżony o współpracę z opozycją, a znaleziona w jego mieszkaniu teczka z ulotkami staje się niezbitym dowodem. Sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa. Cała jego wrażliwość i ideały zostają poddane najwyższej próbie.

Twórcy

Film jest polską produkcją, za scenariusz i reżyserię odpowiada Adam Sikora. Zdjęcia do filmu to dzieło Tomasza Woźniczka, a nad scenografią czuwała Agata Adamus. Muzykę do filmu realizował Tymoteusz Bies. Beata Walentowska odpowiada za montaż, a Alina Janerka za charakteryzację bohaterów. Kierownikiem produkcji jest Anna Wojdat, producentem Włodzimierz Niderhaus. Produkcją zajęła się Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a dystrybucją Kino Świat. Film jest wspófinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W filmie występują: Łukasz Sikora, Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka.


11.12.2018