Aż siedem polskich filmów w Karlowych Warach

Festiwal w Karlowych Warach zaczyna się 3 lipca. Polska reprezentacja jest w tym roku wyjątkowo silna.

 

Na program festiwalu składa się kilkanaście sekcji, m.in. konkurs główny – w którym o Kryształowy Glob walczą najnowsze produkcje z całego świata, East of the West – sekcja konkursowa prezentująca filmy z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Horizons – ulubiona sekcja widzów, prezentująca filmy wcześniej nagrodzone na najważniejszych światowych festiwalach.

 

Karlowe Wary są szczęśliwym miejscem dla polskich filmów – to tu zostały docenione i rozpoczęły swoją międzynarodową karierę m.in. „Mój Nikifor”, „Duże zwierzę”, „Cześć Tereska”.

 

W tym roku kolejne polskie produkcje mają szansę na sukces. W oficjalnej selekcji jest aż siedem polskich tytułów.

7 lipca w konkursie głównym pokazany zostanie najnowszy film Roberta Glińskiego „Świnki”, który jest koprodukcją polsko-niemiecką. Warto przypomnieć, że Gliński jest laureatem Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Karlowych Warach z 2001 r. za film „Cześć Tereska”.

W konkursowej sekcji East of the West pokazana będzie „Rysa” Michała Rosy, w konkursie Forum of Independents – „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego, zaś o nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych walczy obraz Marcina Koszałki „Do bólu”.

Poza konkursem odbędą się pokazy „Tataraku” Andrzeja Wajdy i „Operacji Dunaj” Jacka Głomba, a w sekcji 20 Years of Freedom – filmu Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański?”.

Festiwal potrwa do 11 lipca.

 

26.06.2009

Galerie zdjęć