Bagiński i Majewski laureatami Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

5 października 2016 odbyła się gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród laureatów nagród znaleźli się również reżyserzy Tomasz Bagiński i Lech Majewski.

Tomasz Bagiński i Lech Majewski zostali laureatami Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii film. Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie MKiDN: www.mkidn.gov.pl/pages/posts/doroczne-nagrody-ministra-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-wreczone-6643.php

Tomasz Bagiński

Urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Przerwał studia na Wydziale Architektury by poświęcić się reżyserii animacji. W 1999 roku związał się z Platige Image, gdzie dziś jest jednym z dyrektorów kreatywnych. Wyreżyserował ponad 100 reklam, cinematiki do gier oraz krótkometrażowe filmy animowane. Współtworzył liczne projekty artystyczne. Jego filmy „Katedra”(2002), „Sztuka spadania”(2004) i „Kinematograf”(2009) odniosły międzynarodowy sukces. „Katedra” była nominowana do Oscara w 2003 roku oraz otrzymała nagrodę główną Best of Show na festiwalu SIGGRAPH. „Sztuka spadania” otrzymała nagrodę Jury na SIGGRAPHie oraz nagrodę BAFTA. „Kinematograf” nominowany był do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Tomasz Bagiński odpowiadał za reżyserię animowanej scenografii do koncertu „Siedem bram Jerozolimy” nagrodzonego w 2009 roku nominacją do nagrody Emmy. W 2010 roku wyreżyserował film „Animowana historia Polski”, który promował Polskę podczas EXPO 2010 w Szanghaju. W 2011 roku był dyrektorem kreatywnym kampanii MOVE YOUR IMAGINATION promującej polską turystykę podczas targów turystycznych ITB w Berlinie. Odpowiadał za reżyserię kultowych cinematików na potrzeby gier „Wiedźmin” i „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” oraz „Cyberpunk 2077”, których wydawcą jest firma CD Projekt RED. Kontynuując pracę z CDPR, wyreżyserował trailer i intro do ostatniej części przygód Geralta „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Wyreżyserował również krótkometrażowy film „Ambition” stworzony we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, w którym główną rolę zagrał Aidan Gillen znany m.in. z serialu „Gra o Tron”. Za spot dla BBC promujący Zimową Olimpiadę w Soczi został uhonorowany drugą nagrodą BAFTA w swojej karierze. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami fabularnymi.

Źródło informacji: www.platige.com/pl/page/237-Tomek_Baginski

Lech Majewski

Lech Majewski jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Urodził się w Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Ukończył je w 1977 roku. W jego filmografii znajdziemy takie produkcje realizowane w Polsce i za granicą jak m.in. „Lot Świerkowej Gęsi”, „Prisoner of Rio”, „Ewangelia według Harry’ego”, „Basquiat”, „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Szklane usta”, „Młyn i krzyż”. Obecnie pracuje nad nowym filmem „Dolina Bogów”. Jest laureatem wielu nagród filmowych w Polsce i za granicą.

Źródło informacji: www.lechmajewski.art.pl/biografia.php

06.10.2016