"Barbakan" na festiwalu w Zagrzebiu

14 października rozpocznie się 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Zagrzebiu. W konkursie filmów krótkometrażowych znajdzie się film z Polski.

Polski film w konkursie

Festiwal w Zagrzebiu odbywa się od 2003 roku. Celem imprezy jest zaprezentowanie debiutów i drugich filmów stworzonych przez nowych reżyserów z całego świata. W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych znalazł się film „Barbakan” Bartłomieja Żmudy. Jest to oparta na prawdziwych wydarzeniach etiuda fabularna, zrealizowana w łódzkiej PWSFTviT.

Międzynarodowe jury wybierze najlepszy film

Polski film, w którym zagrali m.in. Marek Kossakowski, Anna Próchniak i Andrzej Mastalerz znalazł się w konkursie wśród 10 innych tytułów. Filmy w konkursie na festiwalu w Zagrzebiu oceni jury w składzie: reżyser filmu „Michael” Markus Schleinzer, scenarzysta Maurizio Braucci i przedstawiciel festiwalu w Sarajewie Jovan Marjanović. Warto wspomnieć, iż „Barbakan” nagrodzono do tej pory m.in. na festiwalach w Rio de Janeiro, Teheranie i Pekinie. W ubiegłym roku nagrodę dla najlepszego dokumentu na 9. Zagreb Film Festival otrzymał film „Koniec Rosji” Michała Marczaka.

 

Więcej informacji o 10. MFF w Zagrzebiu: www.zagrebfilmfestival.com.

 

Marta Sikorska

09.10.2012