Bartek Konopka kręci pełnometrażowy debiut

Bartek Konopka, fot. A.Kędzierska

Bartek Konopka, fot. A.Kędzierska

 

Studio Munka działające przy SFP poinformowało, że przygotowuje się do realizacji debiutu fabularnego Bartka Konopki. Opiekunem artystycznym filmu będzie Agnieszka Holland.


Zdjęcia do filmu „Lęk wysokości” rozpoczną się w połowie października i potrwają prawdopodobnie do wiosny. Ekipa zdjęciowa, na czele której stanął operator Piotr Niemyjski, wyruszy śladami głównego bohatera filmu z Warszawy na Śląsk i w Tatry.

 

Scenariusz filmu, autorstwa Piotra Borkowskiego i Bartka Konopki, został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu Hartley-Merrill.

 

Lęk Wysokości jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił na oddział psychiatryczny, a on jest jedyną osobą która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca i odbicia sobie „za przeszłość”. Z czasem, niezauważalnie dla siebie, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje prawdy o sobie.

Film będzie również podróżą w czasie, pomiędzy wydarzeniami rozgrywającymi się we współczesności a retrospekcjami z początku lat 80-tych. Dotyka „lęku wysokości” znanego każdemu – lęku przed sięganiem coraz wyżej, podejmowaniem wyzwań, układaniem życia wg naszych potrzeb.

 

Debiut Konopki będzie zatem filmem psychologicznym, ale – jak podaje producent – z elementami suspensu i komizmu.

 

„Podejmujemy temat skomplikowanych zależności jakie wytwarzają się między najbliższymi osobami, w tym wypadku między ojcem a synem. Zależności, które mogą ranić i inspirować – opowiada o filmie reżyser. Chcielibyśmy, by był to mądry film o życiu w Polsce, o tym jak radzili sobie z nim nasi rodzice, a jak próbujemy w nim znaleźć swoje miejscy my, młode pokolenie”.

 

Udział w filmie potwierdzili już dwaj uznani aktorzy. W roli Tomka zobaczymy Marcina Dorocińskiego – jednego z najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia: zdobywcę nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz nagród na festiwalach w Koszalinie i Gdyni. Jego filmowym „ojcem” będzie Krzysztof Stroiński, artysta o dużym dorobku filmowym i teatralnym, nagrodzonym ostatnio za rolę w filmie „Rysa” Polską Nagrodą Filmową Orzeł i Wyróżnieniem Honorowym na Festiwalu w Gdyni.

 

Sam Bartek Konopka jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Jego ostatni film „Królik po berlińsku” (2009) został wybrany przez International Documentary Association do walki o nominację do Oscara w dziedzinie „dokument krótkometrażowy”. Do tej pory wygrał festiwale: Hot Docs w Toronto, Krakowski Festiwal Filmowy oraz Planete Doc Review. Poprzednie filmy reżysera: „Trójka do wzięcia” (2006) i „Ballada o kozie” (2004) również były wielokrotnie nagradzane.

Bartek Konopka jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydziału reżyserii WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

 

03.09.2009