Bartosz Bielenia z tytułem European Shooting Star 2020!

Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie „Boże Ciało” otrzymał prestiżowy tytuł European Shooting Star 2020! Kandydaturę aktora do udziału w programie zgłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Shooting Stars 2020

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez European Film Promotion (EFP), którego celem jest promowanie młodych i utalentowanych aktorów europejskich. W tym roku Polskę reprezentować będzie Bartosz Bielenia. Do programu zakwalifikowali się także: Martina Apostolova (Bułgaria), Pääru Oja (Estonia), Victoria Carmen Sonne (Dania), Zita Hanrot (Francja), Levan Gelbakhiani (Gruzja), Jonas Dassler (Niemcy), Bilal Wahib (Holandia), Joana Ribeiro (Portugalia), Ella Rumpf (Szwajcaria).

28 kandydatów

10 uczestników Shooting Stars 2020 wybrano spośród 28 kandydatów zgłoszonych przez członków European Film Promotion (EFP). W tym roku PISF zgłosił kandydaturę Bartosza Bieleni. Wyboru najzdolniejszych europejskich aktorów, na podstawie ich dotychczasowego dorobku artystycznego, dokonało międzynarodowe jury w składzie: brytyjska reżyserka obsady Lucy Bevan, fiński reżyser Dome Karukoski, słowacka producentka Katarína Krnáčová, bułgarska reżyserka i poprzednio European Shooting Star Vesela Kazakova oraz niemiecki dziennikarz filmowy Rüdiger Sturm.

Jury o wyborze Bartosza Bieleni

„Grzesznik i święty. Diabeł i anioł. Jeśli wątpisz, że przeciwieństwa mogą spotkać się u jednego człowieka, przemyśl to jeszcze raz. Bo Bartosz Bielenia sprawi, że w to uwierzysz. Z nieskończonymi zdolnościami kroczy szaleńczymi ścieżkami rozpaczy i odkupienia. Dzięki tej hipnotyzującej obecności sprawia, że chcesz się do niego przyłączyć. W tym samym czasie na swoich ramionach dźwiga cały film. Czy da się opisać jego talent? To niemożliwe. Nazwijmy to magią.” – czytamy w uzasadnieniu jury.

Bartosz Bielenia

Bartosz Bielenia. Fot. Sonja Orlewicz-Zakrzewska 

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Debiutował na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku w 1999 roku, gdzie wystąpił w głównej roli w przedstawieniu „Mały książę” w reżyserii Tomasza Hynka. W latach 2014-2017 występował na scenie Starego Teatru w Krakowie. Pracował m.in. z Janem Klatą, Krzysztofem Garbaczewskim, Pawłem Miśkiwiczem czy Konstantinem Bogomołowem. W styczniu 2018 roku dołączył do zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

W filmografii młodego aktora znajdują się role w filmach „Boże Ciało” Jana Komasy, „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego, „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Człowiek z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa, „Disco Polo” Maćka Bochniaka i „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego.

Za rolę w filmie „Boże Ciało” został nagrodzony m.in. na festiwalach w Al-Dżunie i Chicago. 

Kolejny polski aktor z tytułem European Shooting Star

Bartosz Bielenia jest siódmą osobą z Polski z tytułem Shooting Star. W ubiegłych latach Shooting Stars byli Agnieszka Grochowska w 2007, Agata Buzek w 2010, Jakub Gierszał w 2012 oraz Mateusz Kościukiewicz w 2014 roku, Zofia Wichłacz w 2017 roku. W zeszłym roku w programie uczestniczył Dawid Ogrodnik.

Nominacja do tytułu Shooting Star otworzyła drogę do międzynarodowej kariery wielu europejskim aktorom m.in. France Potente, Rachel Weisz, Danielowi Craigowi, Danielowi Bruhlowi, Carey Mulligan, Albie Rohrwacher, Mélanie Laurent, Moritzowi Bleibtreu czy Elenie Anayi.

23. edycja Shooting Stars na Berlinale

Oficjalna prezentacja Shooting Stars odbędzie się w dniach 21-24 lutego 2020 podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Będzie to 23. edycja tego wydarzenia. W ciągu całego roku aktorzy z tytułem Shooting Star odwiedzą wiele międzynarodowych festiwali filmowych, wezmą udział w warsztatach i spotkaniach jako nowi ambasadorzy kina europejskiego.

Więcej informacji o Shooting Stars 2019 na stronie: www.shooting-stars.eu


09.01.2020