Bartosz Kruhlik nagrodzony na festiwalu w Pune w Indiach

Bartosz Kruhlik, twórca „Supernovej”, otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera w konkursie World Cinema podczas 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pune w Indiach. „Supernova” jest współfinansowana przez PISF.

Uzasadnienie jury

Jury podjęło decyzję o przyznaniu nagrody dla najlepszego reżysera filmu zagranicznego Bartoszowi Kruhlikowi za „utrzymany w mistrzowskim tempie, z mocną grą aktorską, świetnie zrealizowany film «Supernova», porywającą opowieść o tragicznej stracie, o odpowiedzialności i odkupieniu”. To jedna z dwóch nagród w tym konkursie.

Warto zaznaczyć, że festiwal w Punie w stanie Maharasztra to jeden z największych indyjskich festiwali filmowych.

Reżyser o nagrodzie

„Gdy dowiedziałem się o nagrodzie za Najlepszą Reżyserię na festiwalu w PUNE, radość mieszała się z niedowierzaniem. To był bardzo mocno obsadzony konkurs, z tytułami które zaistniały już na największych światowych festiwalach, od Cannes przez Wenecję aż po Toronto. Sam fakt że startowaliśmy w konkursie głównym, był dla nas wyróżnieniem – mówi Bartosz Kruhik. – Obecny na festiwalu aktor Michał Pawlik mówił mi, że tamtejsza publiczność w trakcie pokazu bardzo żywo reagowała, po seansie widzowie podchodzili do niego i pytali, czy historia jest prawdziwa. Nie mogli uwierzyć, że tam mają te same problemy, co my tutaj. To bardzo cieszy, bo potwierdza że mimo różnic kulturowych, film jest uniwersalny i komunikuje się z widzem na całym świecie.”

Festiwal trwał w dniach 9-16 lutego 2020 roku. W konkursie World Cinema startowało łącznie 14 filmów.

To już kolejne wyróżnienie dla Bartosza Kruhlika, po nagrodzie za najlepszy debiut na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Bartosz Kruhlik został nominowany do Paszportów Polityki a także do nagrody „Odkrycie Empiku”. Film znalazł się na drugim miejscu najwyżej ocenianych filmów konkursowych FPFF w Gdyni w rankingu miesięcznika „Kino”, wyróżniła go również polska sekcja FIPRESCI przyznająca Złote Taśmy. Polskim dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland, za granicą film reprezentuje Izabela Kiszka-Hoflik (IKH Pictures Promotion). Koproducentem „Supernovej” jest Canal+ Polska. Film powstał w ramach pierwszej edycji Programu „60 Minut”, dofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2019 roku.

Na podstawie informacji prasowej


20.01.2020