Bartosz M. Kowalski nagrodzony w Melbourne

Bartosz M. Kowalski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu Monster Fest w Australii za współfinansowany przez PISF debiut „Plac zabaw”.

Kolejna nagroda dla „Placu zabaw”

Festiwal Monster Fest odbył się w Melbourne w Australii w dniach 24-27 listopada 2016. Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Bartosz M. Kowalski za debiut „Plac zabaw”. Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie festiwalu: www.monsterfest.com.au

Premiera filmu odbyła się na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Obraz był pokazywany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu reżyserskiego oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych Don Kichot. Ostatnio „Plac zabaw” otrzymał także wyróżnienie specjalne w konkursie 1-2 na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz wyróżnienie specjalne jury młodzieżowego na 60. BFI London Film Festival.

„Plac zabaw”

Koniec roku szkolnego w prowincjonalnym polskim mieście. Dla dwunastoletniej Gabrysi to ostatnia szansa, by wyjawić koledze z klasy, że jest w nim zakochana. Dziewczynka aranżuje sekretne spotkanie i szantażem zmusza chłopca, żeby się na nie stawił. Ale to, co miało być intymną rozmową, wymyka się spod kontroli i wiedzie do nieoczekiwanych rezultatów. Film stawia pytanie o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci i podaje w wątpliwość, czy w ogóle istnieje na nie odpowiedź.

Rozmowa z twórcami filmu

Reżyserem, współscenarzystą i montażystą „Placu zabaw” jest Bartosz M. Kowalski, dla którego film jest debiutem fabularnym. Scenariusz, napisany wspólnie z Stanisławem Warwasem, otrzymał nagrodę główną Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Za zdjęcia odpowiada, pracujący już wcześniej z Bartoszem Kowalskim przy dokumentach, Mateusz Skalski. Scenografią „Placu zabaw” zajął się Marek Warszewski, kostiumami Agata Culak. Autorem muzyki jest Kristian Eidnes Andersen, duński kompozytor znany m.in. ze współpracy z Larsem von Trierem.

W filmie główne role zagrali występujący pierwszy raz na ekranie:  Michalina Świstuń (filmowa Gabrysia), Nicolas Przygoda (w roli Szymona) oraz Przemysław Baliński (Czarek).

Opiekę artystyczną nad obrazem sprawował Wojciech Smarzowski.

„Plac zabaw” został wyprodukowany przez Film it, w koprodukcji ze Studiem Produkcyjnym Orka przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybucją obrazu w Polsce zajmuje się Next Film, który zapowiada wprowadzenie filmu do kin 18 listopada 2016 r. Film ma już agenta sprzedaży – hiszpańską firmę Latido Films.

Premiera kinowa 18 listopada

Film „Plac zabaw” wszedł na ekrany polskich kin 18 listopada 2016. Dystrybutorem obrazu jest Next Film. 

30.11.2016