Bawarskie Nagrody Filmowe dla filmu „Maria Skłodowska-Curie”

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-niemiecko-francusko-belgijska koprodukcja „Maria Skłodowska-Curie” otrzymała prestiżowe nagrody Bawarskie Nagrody Filmowe w kategorii: najlepsza reżyseria i scenografia.

Nagrody w dwóch kategoriach

20 stycznia poznaliśmy zwycięzców Bawarskich Nagród Filmowych, najważniejszych, obok Niemieckich Nagród Filmowych, odznaczeń w dziedzinie filmu przyznawanych w Niemczech. Wśród zdobywców prestiżowych wyróżnień znalazł się film „Maria Skłodowska-Curie”, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Obraz z Karoliną Gruszką w roli tytułowej został nagrodzony za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.

„Maria Skłodowska-Curie”

„Maria Skłodowska-Curie” to historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. Obok Karoliny Gruszki w filmie występują, m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej, siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay, założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat, zagorzały przeciwnik Marii.

Twórcy

Producentem jest Pokromski Studio, firma, która ma na swoim koncie europejskie koprodukcje, m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec” (2011). Koproducentami są: P’Artisan Filmproduktion (Niemcy) i Sepia Production (Francja). Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, regionalny fundusz filmowy z Krakowa: KBF – Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Łodzi: EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi.

Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noëlle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja). Na ekranie polskim aktorom partnerują, m.in. André Wilms („Człowiek z Hawru”) i Charles Berling („Marsz pingwinów”, „Miłość po francusku”) oraz niemieccy – Sabin Tambrea („Ludwik Szalony”) i Samuel Finzi („Flemming”). Zdjęcia były realizowane od maja do lipca 2015 w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz w Łodzi, Krakowie i Łebie. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dystrybutorem światowym filmu jest Film Boutique (m.in. „Wałęsa” Andrzeja Wajdy). Na polskie ekrany „Marię Skłodowską-Curie” wprowadzi firma Kino Świat. Do regularnej dystrybucji „Maria Skłodowska-Curie” trafi 3 marca.

Światowa premiera w Toronto

Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

Bawarskie Nagrody Filmowe

Bawarskie Nagrody Filmowe to, przyznawane przez rząd Bawarii corocznie od 1980 roku, nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii. Razem z Niemieckimi Nagrodami Filmowymi stanowią najbardziej prestiżowe nagrody filmowe w Niemczech. Laury dla filmu „Maria Skłodowska-Curie” to kolejny polski akcent w historii imprezy. W 2003 roku jury przyznało nagrodę honorową, która powędrowała do Romana Polańskiego za jego obraz „Pianista”.

Na podstawie informacji prasowej

23.01.2017