"Beats of Freedom" i "Jeż Jerzy" na SXSW

Filmy „Beats of Freedom – Zew wolności” i animacja „Jeż Jerzy” będą reprezentować Polskę na festiwalu filmowym South by Southwest odbywającym się od 11 do 19 marca w Austin w Teksasie.

 

Film „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty przedstawia rozwój muzyki rockowej w Polsce od momentu koncertu The Rolling Stones w 1967r. aż do upadku komunizmu w 1989r. Narratorem filmu jest angielski dziennikarz Chris Salewicz, który na potrzeby dokumentu rozmawiał z Tomkiem Lipińskim, Piotrem Nagłowskim, Muńkiem Staszczykiem, Kazikiem Staszewskim, Korą Jackowską, Markiem Niedźwieckim i wieloma innymi osobami. Polski dokument zostanie pokazany w sekcji SX Global razem z filmami z Izraela, Danii, Niemiec i Czech.

 

„Jeż Jerzy” to film oparty na jednej z najpopularniejszych w Polsce serii komiksowych. Opowiada o jeżu o imieniu Jerzy, który żyje jak człowiek. W polskiej codzienności musi walczyć z przejawami głupoty, fanatyzmu, ksenofobii i hipokryzji. Polska animacja obok czterech innych tytułów zostanie zaprezentowana w ramach sekcji SXFantastic. Więcej informacji: www.fantasticfest.com/sxfantastic/.

 

SXSW Film Conference and Festival odbywa się co roku od 1994r. Jest jednym z elementów, obok SXSW Music i SXSW Interactive, jednego z największych festiwali multimedialnych w USA – SXSW (South by Southwest) w Austin w Teksasie. Oprócz pokazów filmowych w programie znajduja się także spotkania i dyskusje z aktorami, reżyserami i producentami. W tym roku w ciągu dziewięciu dni zostanie pokazanych 130 filmów z całego świata (wybranych spośród około 5000 nadesłanych zgłoszeń), w tym 60 światowych premier. Wśród nich m.in. najnowszy film Jodie Foster „The Beaver”, „Paul” Grega Mottoli i wiele innych.

 

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronach festiwalu: SXSW.com/Film.

 

Joanna Ozdobińska

10.02.2011