"BODY/CIAŁO" w Konkursie Głównym!

Światowa premiera najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej „BODY/CIAŁO” w Konkursie Głównym 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Polski film w Konkursie Głównym zostanie zaprezentowany wśród takich tytułów jak m.in. „45 Years” reż. Andrew Haigh , „Cinderella” reż. Kenneth Branagh, „Queen of the Desert” reż. Werner Herzog czy „Taxi”, reż. Jafar Panahi.

 

Przewodniczącym Jury tegorocznej imprezy Berlinale będzie amerykański reżyser filmowy Darren Aronofsky.

Film współfinansowany przez PISF w programie Berlinale

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej to już czwarty pełnometrażowy film fabularny, który reżyserka prezentuje podczas Berlinale. Dwa filmy „Ono” (2004) oraz „Sponsoring” (2012) były pokazywane w ramach sekcji Panorama. W 2013 roku w Konkursie Głównym festiwalu wziął udział film „W imię…”.

 

Scenariusz filmu „BODY/CIAŁO” to rozgrywająca się we współczesnej Polsce opowieść o trójce ludzi – prokuratorze (w tej roli Janusz Gajos), jego nastoletniej córce (Justyna Suwała), cierpiącej na anoreksję oraz towarzyszącej im terapeutce, posiadającej niezwykłe zdolności (Maja Ostaszewska).

Tadeusz Sobolewski o filmie

– Szumowska prowadzi nas przez ten okropny świat, w którym rzekomo „upadły wszelkie wartości”, a równocześnie włącza jakieś inne spojrzenie. Ono było już we wcześniejszych filmach, ale dopiero w „body/ciało” staje się zasadą. Chodzi o to, żeby przejść przez to życie – z całą jego obrzydliwością – i nie dać się zaszantażować. Próbować wyjść na swoje. Nie uciekać w wiarę, a zarazem ją uszanować, nawet tę najdziwniejszą, jak w dokumencie „A czego tu się bać?” o wiejskich zwyczajach pogrzebowych. Intryguje mnie śmiech Szumowskiej. Kryje się w nim jakaś szczególna wiara-niewiara. To jest ta obrona – myślę – której ona udziela swoim widzom – pisze o „BODY/CIAŁO” w „Gazecie Wyborczej” Tadeusz Sobolewski.

Twórcy 

Scenariusz do współfinansowanego przez PISF filmu „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International.

Kolejny film Szumowskiej w Konkursie Głównym 

Małgorzata Szumowska, Fot. Jacek Poremba

 

Warto podkreślić, iż jest to drugi film Małgorzaty Szumowskiej, który znalazł się w Konkursie Głównym berlińskiego festiwalu. W 2013 roku pokazywany tam obraz „W imię…” otrzymał statuetkę Teddy Award – nagrody te przyznawane są filmom poruszającym tematykę LGBT.

 

Film „BODY/CIAŁO” wejdzie na ekrany polskich kin 6 marca 2015. Polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat. 

 

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 5-15 lutego 2015.

 

Strona festiwalu: www.berlinale.de

14.01.2015