"Bez wstydu" z nagrodą Civis

Wsółfinansowane przez PISF „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego otrzymało europejską nagrodę Civis dla produkcji szerzących tolerancję pomiędzy narodami. Nagrody, przyznawane pod patronatem Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, Prezydenta Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i Minstra Spraw Zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle, zostały przyznane na uroczystej gali, która odbyła się 16 maja w berlińskiej siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.

Nagroda za scenariusz

Przyznawane od ponad 20 lat nagrody Civis honorują produkcje radiowe i telewizyjne, szerzące pokojowe współżycie grup, o różnych korzeniach narodowych, kulturowych i religijnych. „Bez wstydu” było jedynym filmem, obok produkcji BBC, zrealizowanym poza niemieckim kręgiem językowym, który został nominowany przez jurorów Nagrody. Obraz otrzymał nominację za scenariusz autorstwa Grzegorza Łoszewskiego. 

 

 

Wyprodukowane przez Akson Studio i Agencję Filmową TVP „Bez wstydu” to historia zakazanej miłości. 18-letni Tadek nie umie poradzić sobie z uczuciem do siostry i nie bacząc na konsekwencje chce udowodnić, że wart jest miłości. Zagubiona w codziennym życiu siostra, związana z liderem lokalnych neofaszystów, tak samo jak brat potrzebuje bliskości i ciepła. W układ ten wkracza 17-letnia Irmina – romska dziewczyna, która marzy by przekroczyć ograniczenia swojego świata. Wierzy, że Tadek będzie mógł jej w tym pomóc.

Premiera w Karlovych Varach

 

Międzynarodowa premiera filmu odbyła się w konkursie ubiegłorocznego Festiwalu Filmowego w Karlovych Varach, gdzie spotkał się on z ciepłym przyjęciem światowej prasy. IndiWIRE umieścił „Bez wstydu” wśród dziesięciu najlepszych filmów całej imprezy, a w recenzji Variety określono go mianem najprawdopodobniej najbardziej naturalnego kinowego przedstawienia kazirodztwa od czasów „Szmerów w sercu” Louisa Malle’a. Od tamtej pory film zyskuje kolejne dobre recenzje i jest prezentowany w programach licznych znaczących międzynarodowych imprez filmowych (był już pokazywany m.in. w Chicago, Sao Paolo, Mannheim-Heidelberg, Bombaju, Wilnie, Tbilisi, Palm Springs, Ankarze i Cleveland). W najbliższym czasie „Bez wstydu” będzie miało swą portugalską premierę w konkursie 29. Troia Film Festival.

 

Na podstawie materiałów prasowych

17.05.2013