BIAFF: Polskie filmy w konkursach

Polskie filmy fabularne i dokumentalne zostaną pokazane w konkursach 10. Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego w Batumi (BIAFF).

Konkurs filmów fabularnych

Do konkursu filmów fabularnych spośród 145 zgłoszeń wybrano 10, w tym dwa z Polski. W konkursie zostaną pokazane: debiut fabularny Bartka Prokopowicza „Chemia” oraz nagrodzony na festiwalu w Berlinie film „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana jr.

Konkurs filmów dokumentalnych

Wśród filmów dokumentalnych, które zakwalifikowały się na festiwal w Batumi i będą walczyć o wygraną znalazły się dwie koprodukcje z polskim udziałem. W Gruzji pokazane zostaną: australijsko-polsko-ukraińska koprodukcja „Niegdyś moja matka” Sophii Turkiewicz oraz polsko-niemiecka koprodukcja „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego. Na konkurs zgłoszono 155 filmów, ostatecznie zostanie pokazanych 9 dokumentów. W jury konkursu filmów dokumentalnych znalazł się polski producent Wojciech Szczudło ze Studia Filmowego Kalejdoskop.

Polskie filmy wygrywają w Gruzji

Na festiwalu w Gruzji triumfowały do tej pory m.in. filmy fabularne: „W ciemności” Agnieszki Holland, „Rysa” Michała Rosy, „Nic osobistego” Urszuli Antoniak, dokumentalne: „Cudze listy” Macieja Drygasa i „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia oraz krótkometrażowe „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej, „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki, „Matka” Jakuba Piątka, „Hanoi-Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz oraz „Trzy dni wolności” Łukasza Borowskiego.

10. Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego w Batumi (BIAFF) odbędzie się w dniach 13-20 września.

Więcej informacji: www.biaff.org.

Magdalena Wylężałek

09.09.2015