Białostocki konkurs filmowy rozstrzygnięty

W ramach konkursu na dofinansowanie produkcji filmowej prowadzonego w ramach Białostockiego Funduszu Filmowego wsparcie na łączną kwotę 200 tys. zł otrzymały trzy produkcje.

13 złożonych wniosków

Do konkursu wpłynęło 13wniosków na produkcje filmowe, które ubiegały się o dofinansowanie w ramach utworzonego przez Miasto Funduszu Filmowego. Tematyka filmów, zgodnie z regulaminem konkursu, związana była z Białymstokiem, historią miasta i postaciami stąd pochodzącymi. Po ocenie formalnej do dalszego etapu dopuszczono 10 projektów. Zostały one ocenione pod względem merytorycznym przez komisję konkursową.

Wsparcie dla trzech produkcji

Ostatecznie dofinansowania otrzymały trzy projekty. Dwa filmy fabularne: „Rock and Roll Eddie” i „Czarna Dama” oraz dokument „17 dni, które zdecydowały o Polsce” otrzymały łączne wsparcie na kwotę 200 tys. zł.

Zwycięskie projekty

  • „Rock and Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego to propozycja przeznaczona dla widowni familijnej. Zdjęcia do filmu w całości mają być realizowane na terenie Białegostoku i okolic, np. Rynek Kościuszki, gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz ogrody Pałacu Branickich. Film pozwoli zbudować pozytywny przekaz medialny.
  • „Czarna Dama” w reżyserii Bartka Tryzny to historia, utrzymana w konwencji filmu noir. Projekt zgłoszony został przez lokalnych twórców, zafascynowanych autentyczną postacią przedwojennego białostockiego detektywa Pierso. Na potrzeby tego filmu, którego akcja dziać się będzie w Białymstoku w latach 20. XX wieku, wykonane zostaną rekonstrukcje cyfrowe architektury przedwojennego miasta.
  • „17 dni, które zadecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia to historia wpisująca Białystok w proces kształtowania się polskiej państwowości. Film podkreślić ma rolę J. Piłsudskiego – honorowego obywatela Białegostoku – w walce o wschodnie granice naszej Ojczyzny.

Filmy promujące region

„Mam nadzieję, że powstaną wartościowe i ciekawe dzieła, które zdobędą szeroki rozgłos i zostaną docenione przez odbiorców. I co ważne, przyczynią się także do promocji naszego miasta” – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Warto przypomnieć, że konkurs po raz pierwszy został ogłoszony w lipcu, jednak z uwagi na błędy formalne, które zawierały wszystkie złożone wnioski został on unieważniony. Organizatorzy ogłosili drugi nabór, który zakończył się 9 września.

Źródło informacji: www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/konkurs-filmowy-rozstrzygniety.html

20.10.2016