Bikini Blue. Rozmowa z twórcami filmu

Rozmawiamy z twórcami współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu fabularnego „Bikini Blue”: reżyserem i autorem scenariusza Jarosławem Marszewskim, odtwórczynią głównej roli angielską aktorką Lianne Harvey oraz producentem Juliuszem Machulskim (Studio Filmowe ZEBRA).

„Bikini Blue” jest realizacją scenariusza, który w 2015 r. otrzymał Nagrodę Główną w Konkursie Scenariuszowym Script Pro (wówczas projekt nosił tytuł „Red Planet White Flag”). Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i zatajona przed żoną przeszłość. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.

„Zimna wojna to jest czas przejmujący i fascynujący. Bardzo lubię lata 50. ze względu na ich charakter plastyczny, estetykę która wtedy panowała. Bardzo mnie też fascynuje dramat zimnej wojny, podziału świata i tego jak te dwa bieguny były odległe, a jednocześnie podobne w jakiś sposób. Żyjący wówczas ludzie musieli się z tymi bolesnymi podziałami zmagać” – podkreśla Jarosław Marszewski.

Zdjęcia do filmu „Bikini Blue” zakończyły się w maju 2016 r. W tym kameralnym dramacie obok Lianne Harvey wystąpił Tomasz Kot. „Tomasz Kot gra mojego męża. Praca z nim była niezwykle inspirująca. Jest cudownym partnerem do grania, będąc niezwykle hojnym, zarówno podczas pracy jak i poza nią. Ma niesamowitą energię – która udziela się wszystkim” – mówi angielska aktorka, opowiadając m.in. o odkrywaniu polskiego kina.

„Kiedy trafił do moich rąk ten scenariusz nie znałem Jarka Marszewskiego, ale przekonał mnie tekst. Zaciekawił, zaintrygował. Dodatkowo poszerzył moją wiedzę na temat najnowszej historii Polski” – dodaje producent „Bikini Blue” Juliusz Machulski.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz trafi do dystrybucji kinowej najprawdopodobniej w 2017 roku.

20.05.2016