"Bilet na Księżyc" w kinach

8 listopada 2013 na ekrany polskich kin wejdzie film „Bilet na Księżyc” w reżyserii Jacka Bromskiego. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Bilet na Księżyc”

 

Lipiec 1969 roku. Młody chłopak, Adam, powołany do Ludowego Wojska Polskiego, przydzielony do służby w Marynarce Wojennej w formacji łodzi podwodnych, wraz z bratem, Antonim, wyruszają do jednostki wojskowej w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają znajomych Antoniego: byłą dziewczynę, kumpli z wojska, zawierają nowe znajomości. Według zamysłu starszego brata, podróż ma „przygotować” młodzieńca do trudnego życia w jednostce, m.in. doprowadzić do inicjacji seksualnej Adama, aby ten nie stał się pośmiewiskiem w wojsku. Perypetie chłopców toczą się na tle wydarzeń historycznych końca lat 60-tych.

Produkcja ze wsparciem PISF

 

„Bilet na Księżyc” (poprzedni tytuł „Wyprawa na Księżyc”) jest najnowszym filmem Jacka Bromskiego. W rolę głównego bohatera Adama wcielił się Filip Pławiak. Na ekranie partnerują mu m.in. Mateusz Kościukiewicz, Anna Przybylska, Krzysztof Stroiński i Piotr Głowacki. Autorem zdjęć jest Michał Englert.

Nagroda na 38. Gdynia – Festiwal Filmowy

 

Polska premiera filmu odbyła się podczas 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. „Bilet na Książyc” otrzymał dwie nagrody – dla najlepszego scenariusza autorstwa Jacka Bromskiego oraz Nagrodę Project London dla filmu o największym potencjale dystrybucyjnym w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Premiera kinowa 8 listopada

Film „Bilet na Księżyc” wejdzie na ekrany polskich kin 8 listopada 2013. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

 

Paulina Bez

31.10.2013