Bodo Kox wyróżniony przez ScripTeast

Podczas 68. MFF w Cannes odbyło się wręczenie Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego. Specjalne wyróżnienie otrzymał Bodo Kox.

9. edycja ScriptTeast

Już po raz dziewiąty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowej i Wschodniej, rozwijany w ramach programu scenariuszowego Niezależnej Fundacji Filmowej. Otrzymali ją Simeon Ventislavov i Milko Lazarov z Bułgarii za projekt „Nanook”, historię Innuitki, która na wieść o chorobie matki po latach emigracji wraca z Niemiec na Grenlandię. To opowieść o zderzeniu młodej i starej generacji na tle ginącej cywilizacji, rozgrywająca się w surowych, egzotycznych krajobrazach.

Wyróżnienie specjalne dla Bodo Koxa

Rada Artystyczna ScripTeast do której należy m.in. Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, przyznała również specjalne wyróżnienie – otrzymał je Bodo Kox, reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagrodzony za swój debiut „Dziewczyna z szafy”. Przyznając nagrodę dla jego nowego projektu „Człowiek z magicznym pudełkiem”.

11 projektów z 8 krajów

W tegorocznej edycji ScripTeast brało udział 11 projektów z 7 krajów. ScripTeast to jeden z najbardziej uznanych i efektywnych programów treningowych dla doświadczonych scenarzystów – w ciągu dziewięciu lat od chwili powstania programu zostało zrealizowanych aż 16 filmów na podstawie scenariuszy uczestniczących w ScripTeast, a kolejnych 8 jest w trakcie produkcji. Coroczny cykl programu ScripTeast to 3 sesje stacjonarne (w Polsce oraz podczas festiwali w Berlinie i Cannes) i konsultacje on-line z udziałem światowej sławy doradców kreatywnych i kierowników naukowych.

Nagroda ScripTeast

Przyznawana od 2007 roku w trakcie Festiwalu Filmowego w Cannes Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego już dwukrotnie trafiła do Polaków. W 2010 roku zdobył ją Jacek Bławut za scenariusz „Dzień czekolady”, a w roku 2013 Bartosz Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy”. Bodo Kox jest trzecim Polakiem wyróżnionym przez międzynarodową Radę Artystyczną ScripTeast.

Dopracowywanie scenariusza

Program przeznaczony jest dla scenarzystów, którzy chcą udoskonalić swój napisany już scenariusz oraz dostosować jego przekaz do międzynarodowego odbiorcy i wzmocnić marketingowy potencjał projektu. Ponadto udział w programie stwarza szansę nawiązania kontaktu z najlepszymi twórcami kina oraz poznania branży filmowej na festiwalach w Berlinie i Cannes.

Projekt ze wsparciem PISF

Program ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Apple Production, we współpracy z m.in. Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Transatlantic Partners oraz Film New Europe.

Więcej informacji o programie na stronie: www.scripteast.pl.

Źródło informacji: film.onet.pl

20.05.2015