„Body/Ciało” w kinach w Szwajcarii i Danii

W styczniu na ekrany kin w Szwajcarii i Danii wejdzie współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

„Body/Ciało” w kinach w Szwajcarii i Danii

7 stycznia film wejdzie na ekrany kin w Szwajcarii, dystrybucją obrazu zajmuje się firma Trigon Film. Dwa tygodnie później – 21 stycznia – „Body/Ciało” zobaczy duńska publiczność. Dystrybutorem filmu w Danii jest firma REEL Pictures ApS.

„Body/Ciało”  wejdzie do zagranicznej dystrybucji aż w 25 krajach. Poprzednie filmy Małgorzaty Szumowskiej również trafiły do szerokiej dystrybucji za granicą – „W imię…” – 25 krajów, „Sponsoring” – 40 krajów.

Premiera kinowa filmu Małgorzaty Szumowskiej w Polsce odbyła się 6 marca 2015 r. Następnie 14 maja film wszedł na ekrany kin w Serbii, 24 lipca w Turcji, 6 sierpnia w Kolumbii, 29 października w Niemczech, 5 listopada we Włoszech. 14 stycznia film wejdzie na ekrany kin w Brazylii.

Historia opowiedziana z inteligentną ironią

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Jak mówi reżyserka jest to historia o stosunku do ciała, o relacji z nim, samotności człowieka i samotności we współczesnej Polsce opowiedziana z dystansem, ironią i humorem. Małgorzata Szumowska za pośrednictwem trójki głównych bohaterów, pokazuje absurdy życia, jego piękno, brzydotę a także ludzi szukających własnych ścieżek duchowych z lepszym bądź gorszym skutkiem.

Film ze wsparciem PISF

Scenariusz filmu „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej odbyła się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego.

Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą Reżyserię. Nagrodę ex aequo otrzymał również rumuński reżyser Radu Jude za film „Aferim”.

Film otrzymał również nagrody m.in. na festiwalach w Wiedniu, Brukseli, Dortmundzie, Peru, Wilnie oraz na Malcie.

„Body/Ciało” znalazło się w programie m.in. MFF w Toronto oraz BFI London Film Festival.

Jacek Drosio otrzymał Europejską Nagrodę Filmową 2015 dla Najlepszego Europejskiego Montażysty, a Małgorzata Szumowska była nominowana w prestiżowej kategorii Najlepszy Europejski Reżyser.

04.01.2016