"Body/Ciało" w niemieckich kinach

29 października na ekrany kin w Niemczech wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Niemiecka premiera

Film „Body/Ciało” wszedł na ekrany kin w Niemczech 29 października 2015. Niemieckim dystrybutorem filmu jest Peripher Filmverleih

Premiera kinowa filmu Małgorzaty Szumowskiej w Polsce odbyła się 6 marca. 6 sierpnia film „Body/Ciało” wszedł na ekrany kin w Kolumbii. 5 listopada film wejdzie na ekrany kin we Włoszech. „Body/Ciało” wejdzie do zagranicznej dystrybucji aż w 25 krajach. Poprzednie filmy Małgorzaty Szumowskiej również trafiły do szerokiej dystrybucji za granicą – „W imię…” – 25 krajów, „Sponsoring” – 40 krajów. 

Historia opowiedziana z inteligentną ironią

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Jak mówi reżyserka jest to historia o stosunku do ciała, o relacji z nim, samotności człowieka i samotności we współczesnej Polsce opowiedziana z dystansem, ironią i humorem. Małgorzata Szumowska za pośrednictwem trójki głównych bohaterów, pokazuje absurdy życia, jego piękno, brzydotę a także ludzi szukających własnych ścieżek duchowych z lepszym bądź gorszym skutkiem.

Film ze wsparciem PISF

Scenariusz filmu „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Światowa premiera filmu „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej odbyła się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego.

Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą Reżyserię. Nagrodę ex aequo otrzymał również rumuński reżyser Radu Jude za film „Aferim”.

Film otrzymał również nagrody m.in. na festiwalu Let’s CEE w Wiedniu, CinEast w Luksemburgu, w Brukseli, w Dortmundzie, w Peru, w Wilnie, na Malcie.

„Body/Ciało” znalazło się w programie m.in. MFF w Toronto oraz BFI London Film Festival.

Zagraniczne recenzje

„Body/Ciało” bardzo pozytywnie zrecenzowali krytycy m.in. z „Variety”, „Screen Daily” i „Hollywood Reporter”, wróżąc filmowi dobry odbiór w obiegu festiwalowym. – Śmiały, nieprzewidywalny, poruszający, intensywny – tak na swoim profilu na Twitterze ocenił film tuż po pierwszym pokazie Karel Och, dyrektor artystyczny festiwalu w Karlowych Warach. – Podszyte czarnym humorem rozważania o tym, co oznacza bycie żywym, jak ludzie radzą sobie z utratą bliskich i co wydarza się po śmierci – pisze recenzent „Variety” Peter Debruge.

Więcej zagranicznych recenzji filmu można przeczytać tutaj.

Paulina Bez

29.10.2015