"BODY/CIAŁO" wygrywa CinÉast

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej otrzymał Grand Prix na zakończonym 23 października Międzynarodowym Festiwalu CinÉast w Luksemburgu.

Subtelny humor w najczarniejszej godzinie

Polski film doceniło jury w składzie: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Alexandra Hoesdorff, Yann Tonnar, Vicky Krieps oraz Ina Ivanceanu. „BODY/CIAŁO” nagrodzono m.in. za spójność koncepcji, złożoność postaci i empatię wobec ludzkich słabości oraz subtelny humor w najczarniejszej godzinie. Specjalna nagroda jury przypadła filmowi „Babai” autorstwa Visara Moriny. Nagrodę krytyki filmowej otrzymał „Syn Szawła” węgierskiego reżysera László Nemesa.

„BODY/CIAŁO”

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię i Złotymi Lwami dla najlepszego filmu w Gdyni współfinansowany przez PISF obraz Małgorzaty Szumowskiej „BODY/CIAŁO” od 6 marca 2015 obecny jest na ekranach polskich kin. Film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy montaż i jest prezentowany oraz doceniany na wielu międzynarodowych i krajowych wydarzeniach filmowych.

Jak mówi reżyserka jest to historia o stosunku do ciała, o relacji z nim, samotności człowieka i samotności we współczesnej Polsce opowiedziana z dystansem, ironią i humorem. Małgorzata Szumowska za pośrednictwem trójki głównych bohaterów, pokazuje absurdy życia, jego piękno, brzydotę a także ludzi szukających własnych ścieżek duchowych z lepszym bądź gorszym skutkiem.

Polskie filmy nagradzane na CinÉast

Festiwal CinÉast odbywa się w Luksemburgu od 2008 roku. Podczas imprezy o nagrody walczą filmy z Węgier, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Bułgarii. Warto wspomnieć, że polskie kino miało w Luksemburgu zawsze szeroką reprezentację, a polskie filmy były wielokrotnie nagradzane. W 2011 Grand Prix festiwalu otrzymał „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. W 2012 nagrodę publiczności otrzymały „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, natomiast ta sama nagroda w 2014 przypadła filmom „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Łaźni” Tomka Duckiego.

8. Festiwal Filmu Europy Środkowej i Wschodniej CinÉast w Luksemburgu odbywał się w dniach 8-25 października 2015.

Udział polskich filmów w festiwalu był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.cineast.lu.

28.10.2015