"Body/Ciało" z szansą na nagrodę publiczności EFA

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do dorocznej Nagrody Publiczności w ramach Europejskich Nagród Filmowych (European Film Awards). Wśród 12 nominowanych tytułów znajduje się współfinansowane przez PISF „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. O wyborze laureata zadecydują głosy widzów.

„Body/Ciało” wśród 12 Nominowanych

Współfinansowany przez PISF film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej powalczy o Nagrodę Publiczności w ramach Europejskich Nagród Filmowych z takimi produkcjami jak: „A Man Called Ove” w reżyserii Hannesa Holma, „Wojna” w reżyserii  Tobiasa Lindholma, „Aferim” w reżyserii Radu Jude, „Fuocoammare” w reżyserii Gianfranco Rosiego, „Julieta” w reżyserii Pedro Almodovara, „Mustang” w reżyserii Deniz Gamze Ergüven, „Spectre” w reżyserii Sama Mendesa, „Dziewczyna z portretu” w reżyserii Toma Hoopera, „Lobster” w reżyserii Yorgosa Lanthimosa, „Zupełnie Nowy Testament” w reżyserii  Jaco Van Dormaela i „Słońce w zenicie” w reżyserii Dalibora Matanića. 

Głosowanie do 31 października

Na filmy nominowanie do Nagrody Publiczności można głosować od 1 września do 31 października 2016 na oficjalnej stronie Europejskiej Akademii Filmowej www.europeanfilmawards.eu.

Nagroda Publiczności dla „Idy”

W 2014 roku Nagrodę Publiczności otrzymała „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nagrodzona przez Europejską Akademię Filmową również w takich kategoriach jak Najlepszy Film Europejski, Najlepszy Europejski Reżyser (Paweł Pawlikowski), Najlepszy Europejski Scenarzysta (Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz) oraz Najlepszy Europejski Autor Zdjęć (Łukasz Żal, Ryszard Lenczewski).

Jacek Drosio Najlepszym Europejskim Montażystą 2015

W zeszłym roku Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Montażysty otrzymał Jacek Drosio za film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Do Europejskiej Nagrody Filmowej 2015 w kategorii Najlepszy Europejski Reżyser była nominowana Małgorzata Szumowska za film „Body/Ciało”.

Film Małgorzaty Szumowskiej był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą m.in. na Berlinale (Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Reżysera) i Festiwalu Filmowym w Gdyni (Złote Lwy dla Najlepszego Filmu). 

Polskie filmy z szansą na nominację do EFA 2016

Aż 6 produkcji wspartych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej powalczy o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika znalazł się wśród 15 tytułów z szansą na nominację do Europejskich Nagród Filmowych 2016.

Wśród 50 tytułów filmów fabularnych, które będą się ubiegać o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych znalazły się również filmy ze wsparciem PISF: „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Ja, Olga Hepnarova” Petra Kazdy i Tomáša Weinreba oraz „Świt” Laily Pakalniny.

Wyniki głosowań we wszystkich kategoriach EFA poznamy w listopadzie w trakcie Festiwalu Filmowego w Sewilli. O nominacjach za najlepsze zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, muzykę i dźwięk zdecyduje osobne jury.

Europejskie Nagrody Filmowe

Najbardziej prestiżowe nagrody dla europejskich produkcji, przyznawane przez Europejską Akademię Filmową, początkowo nazywano Felixami. Od 1997 roku funkcjonuje określenie Europejska Nagroda Filmowa, którą czasami tytułuje się „europejskim Oscarem”. W lata nieparzyste nagrody wręczane są w Berlinie, a w parzyste w dużych europejskich miastach. Rozdanie Europejskich Nagród Filmowych już raz odbyło się w Polsce – w 2006 roku gospodarzem ceremonii rozdania nagród była Warszawa.

29. edycja EFA we Wrocławiu

Zwycięzcę Nagrody Publiczności poznamy podczas gali wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych, która odbędzie się 10 grudnia 2016 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, który jest Europejską Stolicą Kultury 2016.

Oficjalna strona Europejskich Nagród Filmowych: www.europeanfilmawards.eu.

Paulina Bez

01.09.2016