"Bogowie" w kinach w Hiszpanii

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego wszedł na ekrany kin w Hiszpanii 19 lutego 2016.

Hiszpańska premiera

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego wszedł na ekrany kin w Hiszpanii 19 lutego 2016. Hiszpański tytuł filmu to „Dioses”. Hiszpańskim dystrybutorem filmu jest firma Surtsey Films. 

24 października 2014 film wszedł na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

„Bogowie” i pierwsza w Polsce transplantacja serca

Film „Bogowie” opowiada historię początków kariery słynnego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religi, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.

Film ze wsparciem PISF

Reżyserem „Bogów” jest Łukasz Palkowski. Za scenariusz odpowiada Krzysztof Rak, operatorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr. Film wyprodukowała firma Watchout Productions przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dystrybutor: Next Film. Główną rolę, postać prof. Religi, gra Tomasz Kot. Na ekranie partnerują mu m.in.: Piotr Głowacki, Magdalena Czerwińska i Kinga Preis.

Film wszedł na ekrany polskich kin 10 października 2014

Tomasz Kot w roli Zbigniewa Religi

– Ponieważ sala operacyjna jest dosyć hermetycznym miejscem i jak człowiek na nią idzie to jest pod narkozą, to nic się nie pamięta więc najważniejsze było, żeby zrozumieć specyfikę tej pracy (…). Mnie najbardziej interesowała temperatura z jaką on mówił tym bardziej, że wszyscy jego znajomi opowiadają o dużym temperamencie, o impecie i poprosiłem Krzyśka o wywiady z archiwum radia. Słuchałem jego tembru głosu. Oglądałem zdjęcia z prywatnego archiwum. Spotkałem się z Anną Religą, z synem Grzegorzem Religą. Kiedy naprawdę zrozumieliśmy, że to nie jest zabawa i opowiadamy o historii, która na każdym kroku rozgrywa się między życiem a śmiercią, to nie jest branie tabletek na grypę tylko otwieranie klatki piersiowej i pracowanie na otwartym sercu, to całe ego gdzieś zmalało i łatwiej było się przygotować – mówił odtwórca głównej roli – Tomasz Kot – podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Zwycięzca 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Film „Bogowie” wygrał 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Oprócz Złotych Lwów obraz w reżyserii Łukasza Palkowskiego otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską za kreację Tomasza Kota oraz nagrody za najlepszy scenariusz, najlepszą charakteryzację i scenografię.

Rozmowa z Łukaszem Palkowskim

19.02.2016