"Bogowie" wygrywają w Gdyni!

Znamy laureatów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zwycięzcą został film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, zdobywając pięć nagród, w tym najważniejszą: Złote Lwy dla najlepszego filmu. Srebrne Lwy otrzymał film „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Jury przyznało także Nagrodę Specjalną filmowi „Obywatel” Jerzego Stuhra. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymał reżyser Sylwester Chęciński.

Pełna lista laureatów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

 • Wielka Nagroda 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni – „Złote Lwy” dla najlepszego filmu: „Bogowie” reż. Łukasz Palkowski, producent Piotr Woźniak-Starak
 • Srebrne Lwy: „Pod Mocnym Aniołem” reż. Wojciech Smarzowski, producent Jacek Rzehak
 • Nagroda Specjalna Jury: reżyser Jerzy Stuhr i producent Piotr Dzięcioł za film „Obywatel”
 • Platynowe Lwy za całokształt twórczości: Sylwester Chęciński
 • Najlepsza reżyseria: Władysław Pasikowski za film „Jack Strong”

 • Najlepszy scenariusz: Krzysztof Rak, „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Nagroda za główną rolę żeńską: Zofia Wichłacz, „Miasto 44”, reż. Jan Komasa
 • Nagroda za główną rolę męską: Tomasz Kot, „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Najlepsze zdjęcia: Kacper Fertacz, „Hardkor Disko”, reż. Krzysztof Skonieczny
 • Nagroda za debiut reżyserski: Krzysztof Skonieczny za film „Hardkor Disko”
 • Nagroda za żeński profesjonalny debiut aktorski: Jaśmina Polak za rolę w filmie „Hardkor Disko”, reż. Krzysztof Skonieczny
 • Nagroda za męski profesjonalny debiut aktorski: Sebastian Fabijański za role w filmach „Jeziorak”, reż. Michał Otłowski i „Miasto 44”, reż. Jan Komasa
 • Najlepsza charakteryzacja: Agnieszka Hodowana, Aneta Brzozowska, „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Nagroda za efekty specjalne: Vit Komrzy, „Miasto 44”, reż. Jan Komasa
 • Najlepszy dźwięk: Bartosz Putkiewicz, „Miasto 44”, reż. Jan Komasa
 • Najlepszy montaż: Paweł Laskowski „Pod Mocnym Aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski
 • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Dawid Ogrodnik, „Obietnica”, reż. Anna Kazejak
 • Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Elena Babenko, „Fotograf”, reż. Waldemar Krzystek
 • Najlepsze kostiumy: Małgorzata Braszka i Mikołaj Koralewski „Jack Strong”, reż. Władysław Pasikowski
 • Najlepsza scenografia: Wojciech Żogała, „Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski
 • Najlepsza muzyka: Mikołaj Trzaska, „Pod Mocnym Aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski

10 lat emocji z PISF

– Chciałabym szczególnie gorąco podziękować artystom wielu pokoleń, młodzieży filmowej, naszym mistrzom za to, że od dziesięciu lat mam ogromną przyjemność wspierać Państwa filmy, za które ogromnie dziękuję. Wzruszacie, bawicie, zastanawiacie – mówiła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz. – Te filmy przenoszą nas do zupełnie innej rzeczywistości. Nie widzę tego tylko ja, jako dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ale widzą to także widzowie, bo co czwarty bilet w Polsce został sprzedany na Państwa filmy – podkreślała dyrektor PISF.

Platynowe Lwy dla Sylwestra Chęcińskiego

– Chciałbym podziękować koleżankom i kolegom (…) ale przede wszystkim tym, dla których te filmy robiłem, widzom – mówił odbierając Platynowe Lwy za całokształt twórczości Sylwester Chęciński, reżyser takich filmów jak „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Wielki Szu”.

Srebrne Lwy dla „Pod Mocnym Aniołem”

Srebrne Lwy z rąk dyrektor PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszki Odorowicz odebrali reżyser Wojciech Smarzowski i producent Jacek Rzehak za film „Pod Mocnym Aniołem”. – Mam takie szczęście, że otaczają mnie po prostu fachowcy. Mam szczęście pracować z bardzo dobrymi aktorami i ze świetnymi ekipami (…) z wieloma osobami mam przyjemności pracować nie po raz pierwszy – dziękował Wojciech Smarzowski, wspominając, że wczoraj zaczął zdjęcia do swojego nowego filmu „Wołyń”.

Jednomyślny werdykt Jury

Główną nagrodę festiwalu – Złote Lwy – wręczyli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska i przewodniczący jury Ryszard Bugajski.

 

– Jestem po raz drugi przewodniczącym festiwalu w Gdyni. Ponad dwadzieścia lat temu poziom polskiego filmu nie był tak wysoki jak dziś i jednomyślnie jury postanowiło nie przyznawać Złotych Lwów (…). Dzisiaj kino polskie się tak bardzo zmieniło, że właściwie nasze jury w zasadzie jednomyślnie zdecydowało o przyznaniu Złotych Lwów jednemu filmowi – mówił przed ogłoszeniem werdyktu Ryszard Bugajski.

 

– Dziękuję reżyserom, scenarzystom, aktorom, scenografom, kostiumologom, montażystom, charakteryzatorom, dźwiękowcom, jednym słowem wszystkim ludziom filmu, którzy złożyli się na ten sukces jakim jest festiwal – witała zebranych Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, zwracając uwagę na nową statuetkę Złotych, Srebrnych i Platynowych Lwów zaprojektowaną przez Pawła Althamera.

Złoci „Bogowie”

– Dziękuję producentom, którzy w swoim szaleństwie postanowili powierzyć mnie reżyserię tego filmu, obsadzie, ekipie (…). Mam nadzieję, że praca nad nim była niezwykłym przeżyciem, niezwykłą zabawą – zwracał się do swojej ekipy reżyser filmu „Bogowie” Łukasz Palkowski. – Opowiadamy o bohaterze, który walczy mimo wszystko. Nie sądziłem, że kiedykolwiek stanę na tym podium a mimo to się udało. To oznacza, że trzeba faktycznie walczyć, bo nie ma rzeczy trudnych, są tylko czasochłonne – podkreślał tegoroczny laureat Złotych Lwów Łukasz Palkowski.

 

 

20.09.2014