Borys Szyc najlepszym aktorem

Rafael Lewandowski i Borys Szyc. Fot. M. Kułakowski, PISF
Rafael Lewandowski i Borys Szyc na planie filmu. Fot. M. Kułakowski, PISF

 

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie „Kret” Rafaela Lewandowskiego na zakończonym wczoraj 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. „Kret” jest filmem współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Borys Szyc został nagrodzony ex aequo razem z Dannym Hustonem, który zagrał w francusko-izarealskiej koprodukcji „Playoff” w reżyserii Erana Riklisa.

 

Pokaz „Kreta” na festiwalu w Montrealu był jego międzynarodową premierą. Film Rafaela Lewandowskiego został pokazany w Konkursie Międzynarodowym.

 

„Kret” to historia trzydziestoletniego Pawła (Borys Szyc), który razem z ojcem (Marian Dziędziel) zajmuje się importem używanej odzieży z Francji do Polski. W drodze powrotnej z jednej z podróży Paweł zauważa zdjęcie swojego ojca na okładce popularnego tabloidu. Zygmunt, uznawany za bohatera walki z komunizmem zasłużony działacz „Solidarności”, nagle zostaje oskarżony przez gazetę o tajną współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa.

 

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą klasy „A”, odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich.

 

Tegoroczna edycja MFF w Montrealu odbyła się w dniach 18-28 sierpnia. W czasie jej trwania zaprezentowano ponad 400 filmów z 70 krajów świata.

 

Oprócz „Kreta” Rafaela Lewandowskiego w Montrealu nagrodzony został również najnowszy film Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Obraz otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych – FIPRESCI.

 

Thriller „Kret” został pokazany w Konkursie Głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie grający w filmie Marian Dziędziel otrzymał nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską. W filmie zagrali również Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa.

„Kret” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 5 sierpnia wszedł na ekrany polskich kin.

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.ffm-montreal.org.

29.08.2011