„Boże Ciało” i „Tańczę dla ciebie” nagrodzone w Luksemburgu

Współfinansowane przez PISF filmy „Boże Ciało” Jana Komasy i „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz zostały nagrodzone na 12. Festiwalu Filmu Środkowoeuropejskiego CinÉast w Luksemburgu.

Dwie nagrody dla „Bożego Ciała”

Polski kandydat do Oscara otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę krytyków. Grand Prix festiwalu otrzymał film „Oleg” Jurisa Kursietisa, w którym występują polscy aktorzy Dawid Ogrodnik, Anna Próchniak i Adam Szyszkowski, a autorem zdjęć do filmu jest Bogumił Godfrejów.

Nagroda publiczności dla „Tańczę dla ciebie”

W kategorii filmów krótkometrażowych nagrody przyznaje publiczność. Nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu widzowie festiwalu wręczyli filmowi „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz.

W filmie poznajemy losy dwunastoletniego Wiktora, który uczy się w Szkole Baletowej w Bytomiu. Chłopiec przygotowuje się do koncertu promocyjnego. To ważne wydarzenie w życiu szkoły. W uroczystości biorą udział wszyscy nauczyciele oraz rodziny uczniów. Wiktor co roku zaprasza swojego ojca, ale ten jeszcze nigdy nie przyjechał. Na co dzień chłopcu towarzyszy babcia. Pod jej okiem chłopiec odrabia lekcje, ćwiczy, bawi się. Dorasta. Jednak zaproszenie na występ promocyjny, adresowane do ojca, wrzuca do skrzynki sam. Film został nagrodzony m.in. na festiwalu IDFA.

Strona festiwalu.


21.10.2019