„Boże Ciało” na 33. AFI FEST w Los Angeles

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, polski kandydat do Oscara – „Boże Ciało” Jana Komasy – zostanie pokazany na prestiżowym festiwalu AFI FEST w Los Angeles. 33. edycja festiwalu odbywa się w dniach 14-21 listopada 2019 roku.

„Boże Ciało” w sekcji World Cinema

Sekcja World Cinema zaprezentuje najbardziej znane międzynarodowe filmy roku. W programie sekcji znalazło się pięć filmów kandydujących o nominację do Oscara (w tym „Boże Ciało”). Łącznie w sekcji pokazanych zostanie szesnaście tytułów z dziewiętnastu krajów. W wydarzeniu udział wezmą reżyser filmu Jan Komasa oraz autor zdjęć Piotr Sobociński jr. 

„Story”

Drugim polskim akcentem na festiwalu jest udział polskiej animacji w programie filmów krótkich. Światowa premiera filmu „Story” Joli Bańkowskiej odbyła się podczas ostatniej edycji Berlinale.  

Polskie akcenty podczas poprzedniej edycji festiwalu

Podczas poprzedniej edycji festiwalu w tej samej sekcji co „Boże Ciało” była pokazywana „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, z kolei w programie filmów krótkich znalazła się animacja „III” Marty Pajek. W zeszłym roku na amerykańskim festiwalu nie mogło zabraknąć „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Film był prezentowany w ramach pokazów specjalnych. Ponadto podczas 32. AFI FEST w panelu organizowanym przez Hollywood Reporter poświęconym filmom niezależnym wzięła udział Joanna Kulig. W panelu oprócz polskiej aktorki znaleźli się: Willem Dafoe, Richard E. Grant, Kathryn Hahn, Felicity Jones, Thomasin McKenzie, Rosamund Pike oraz John C. Reilly.

AFI FEST

Każdej jesieni w ramach AFI FEST American Film Institute prezentuje najlepsze ich zdaniem filmy z całego świata. Festiwal specjalizuje się w prezentacji debiutów oraz drugich filmów i dokumentów. Ponadto w ramach festiwalu odbywają się pokazy kina światowego, retrospektywy, pokazy specjalne oraz dyskusje. W ponad 30-letniej historii imprezy podczas festiwalu AFI FEST prezentowano wiele filmów, które następnie zdobyły nominacje i statuetki Oscara.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu


16.10.2019