„Boże Ciało” nagrodzone na festiwalu w Brazylii

Film Jana Komasy – „Boże Ciało” zdobył Główną Nagrodę Jury oraz Nagrodę Krytyków na Brasília International Film Festival (BIFF). Ten jeden z najważniejszych festiwali w tym kraju, z uwagi na pandemię koronawirusa, po raz pierwszy w całości odbywał się online.

W imprezie uczestniczyło ponad 20 filmów z całego świata, m.in. takie obrazy, jak „Take Me Somewhere Nice” z Bośni, „Fengas” z Brazylii, „Blue Breath” z Portugalii czy amerykańsko-turecka „Nauczycielka francuskiego”. Platformę cyfrową, na której pojawiły się festiwalowe obrazy, udostępniono za darmo widzom w Brazylii, dzięki czemu obejrzało je około 50 tysięcy osób. 

„Boże Ciało”, tegoroczny polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, kontynuuje tym samym swój tryumfalny pochód, który rozpoczął się na festiwalu w Wenecji, gdzie zdobył nagrody: Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Potem były Złote Lwy za reżyserię dla Jana Komasy na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagroda za drugoplanową rolę dla Elizy Rycembel, nagroda publiczności czy nagroda dziennikarzy. Film doceniono również na imprezach m.in. w Sztokholmie, Mińsku czy Toronto. Wreszcie w marcu br. zdobył rekordową liczbę aż 11 nagród Polskiej Akademii Filmowej – statuetek Polskich Orłów. Film dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

28.04.2020