„Boże Ciało” na festiwalach w Wenecji i w Toronto!

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszy film Jana Komasy pt. „Boże Ciało” zostanie dziś pokazany w konkursie Giornate degli Autori na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film zostanie zaprezentowany także w sekcji Contemporary World Cinema na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, który rozpoczyna się w tym tygodniu.

Konkurs Giornate degli Autori

Najnowszy film Jana Komasy – „Boże Ciało” został zakwalifikowany do konkursu Giornate degli Autori na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Światowa premiera została zaplanowana na 2 września. W sekcji prezentowanych jest maksymalnie dwanaście produkcji z całego świata – walczą one o Director’s Award – przyznawaną przez oficjalne jury konkursu, BNL People’s Choice Award oraz Europa Cinemas Label, która wiąże się ze wsparciem międzynarodowej dystrybucji.

Głównym celem Giornate degli Autori jest zwrócenie uwagi na wysokowartościowe kino, w którym pokazywana jest także dbałość o każdy szczegół – zwłaszcza innowację, oryginalność i niezależność. Tegoroczna, szesnasta już edycja, startuje 28 sierpnia i potrwa do 7 września.

W Wenecji w konkursie Orrizonti bierze udział włosko-polska koprodukcja „Sole”, której premiera odbyła się w czwartek. Więcej o filmie tutaj.

Sekcja Contemporary World Cinema

Tuż po światowej premierze w Wenecji najnowsze dzieło twórcy „Miasta 44” i „Sali samobójców” zostanie zaprezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, w sekcji Contemporary World Cinema. W tej sekcji pokazywane są nieanglojęzyczne filmy z całego świata, które przyciągają uwagę wysokim poziomem artystycznym. MFF w Toronto jest najważniejszym festiwalem filmowym Ameryki Północnej. Kanadyjska impreza to również jeden z największych marketów filmowych i duża szansa na zdobycie międzynarodowego rozgłosu. Tegoroczna edycja Festiwalu startuje 5 września i potrwa 10 dni.

O filmie

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek i Eliza Rycembel, zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat, a także Barbara Kurzaj, Zdzisław Wardejn oraz Leszek Lichota. Producentami są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Film, zaś producentem kreatywnym – Krzysztof Rak. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do „Bożego Ciała” jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. Muzykę do filmu skomponował duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „Przeszłość” Asghara Farhadiego czy ostatnio „Dzięki Bogu” Françoisa Ozona.
Jak możemy przeczytać w informacji prasowej „«Boże Ciało» to niezwykle oryginalny projekt w polskim i europejskim kinie – odważna produkcja ocierająca się o tematy tabu, dotykająca kwestii społecznych podziałów oraz skomplikowanej duchowości młodych ludzi.”.

Premiera kinowa zapowiedziana jest na 11 października.

Polska obecność w Toronto

W tegorocznym programie Festiwalu w Toronto znalazła się również współfinansowana przez PISF włosko-polska koprodukcja „Sole” (sekcja Discovery), której polską koproducentką jest Agnieszka Wasiak z Lava Films. W Toronto będzie miał też premierę anglojęzyczny debiut Małgorzaty Szumowskiej „The Other Lamb”. Film zostanie pokazany w ramach pokazów specjalnych. „The Other Lamb” wejdzie na ekrany polskich kin w 2020 roku.

Oficjalna strona Festiwalu w Wenecji
Oficjalna strona Festiwalu w Toronto

Na podstawie informacji prasowej


23.07.2019