„Boże Ciało” z nominacją do Oscara!

Współfinansowany przez PISF film „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy został nominowany do 92. Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy. Polski Instytut Sztuki Filmowej wspierał też kampanię promocyjną filmu w staraniach o uzyskanie nominacji.

Wielki sukces filmu „Boże Ciało”

Fot. Maria Jaśczak. Nz. m.in. producenci Aneta Hickinbotham i Leszek Bodzak (Aurum Film), producent kreatywny Krzysztof Rak, agent sprzedaży Jan Naszewski (New Europe Film Sales), aktorka Eliza Rycembel, dyrektorka ds. PR Anna Kot (Aurum Film) i montażysta Przemysław Chruścielewski.

Nominacja do Oscara® jest kolejnym międzynarodowym sukcesem filmu Jana Komasy, którego premiera odbyła się zaledwie kilka miesięcy temu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Od tamtej pory „Boże Ciało” zostało zaproszone na prawie 60 festiwali, a prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na 45 terytoriów.

Jest to drugi rok z rzędu, kiedy polski film otrzymał nominację do Oscara® w tej kategorii. Rok temu cieszyliśmy się z sukcesu „Zimnej wojny” (łącznie film Pawła Pawlikowskiego otrzymał trzy nominacje, w tym dla najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia – Łukasz Żal).

Nominacje w kategorii pełnometrażowy film międzynarodowy:

  • „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa (Polska)
  • „Parasite”, reż. Bong Joon-ho (Korea Południowa)
  • „Ból i blask”, reż. Pedro Almodóvar (Hiszpania)
  • „Kraina miodu”, reż. Tamara Kotewska, Ljubomir Stefanow (Macedonia Północna)
  • „Nędznicy”, reż. Ladj Ly (Francja)

Od lewej producent kreatywny Krzysztof Rak, producenci Aneta Hickinbotham i Leszek Bodzak (Aurum Film) i Dyrektor PISF Radosław Śmigulski. fot. Maria Jaśczak

Po ogłoszeniu nominacji Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski i twórcy filmu spotkali się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie PISF.

Wsparcie PISF dla filmu w drodze do nominacji do Oscara®

Polski Instytut Sztuki Filmowej wspierał produkcję „Bożego Ciała” i kampanię promocyjną tego filmu. W ostatnim czasie odbył się szereg pokazów dla przedstawicieli członków Akademii, w których uczestniczyli m.in. reżyser filmu oraz odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia. Jesienią, dzięki staraniom Dyrektora PISF, polska produkcja wzięła udział w Contenders – wydarzeniu organizowanym przez magazyn Deadline, jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez rozpoczynających sezon nagród w Stanach Zjednoczonych. Udział w wydarzeniu jest ważną częścią każdej kampanii oscarowej. Film został również pokazany na prestiżowym AFI Fest w Los Angeles. W wydarzeniu wzięli udział Jan Komasa i autor zdjęć Piotr Sobociński jr. Kolejne prestiżowe wydarzenie, na którym pokazywany był film Jana Komasy, to Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs. Jan Komasa wziął udział w specjalnym panelu poświęconym filmom międzynarodowym, które rywalizowały w tym roku o nominację do Oscara. Wspólnie z magazynem Deadline zorganizowany został pokaz filmu i panel, w którym wzięli udział scenarzysta filmu Mateusz Pacewicz i odtwórca głównej roli Bartosz Bielenia.

Producentami filmu „Boże Ciało” są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Film, międzynarodowym agentem sprzedaży jest Jan Naszewski z New Europe Film Sales. Polskim dystrybutorem film jest Kino Świat.

Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w nocy z 9 na 10 lutego.

13.01.2020