„Bracia” wygrywają 14. Festiwal Signes du Nuit

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument „Bracia” w reżyserii Wojciecha Staronia zdobył główną nagrodę na 14. Międzynarodowym Festiwalu Signes du Nuit w Lizbonie.

Kolejna nagroda dla „Braci”

„Bracia” wygrali główną nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 14. Międzynarodowym Festiwalu Signes du Nuit w Lizbonie. Pokaz filmu na festiwalu był jednocześnie jego portugalską premierą. 14. Międzynarodowy Festiwal Signes du Nuit w Lizbonie odbył się w dniach 1-9 października 2016 r.

„Bracia”

Film opowiada o dwóch braciach, którym udało się uciec z łagru, ale nie mogą uciec od siebie. Kochają się, ale i zarazem nienawidzą. Jeden – marzyciel artysta malarz, drugi – pragmatyk naukowiec, ogień i woda. Przez całe życie jeden jest zdany na drugiego: w stalinowskim łagrze, w komunistycznej Rosji i po repatriacji w kapitalistycznej Polsce. 

Wcześniejsze nagrody dla filmu „Bracia”  

Nagroda na festiwalu w Lizbonie jest kolejnym wyróżnieniem dla polskiego filmu na międzynarodowym festiwalu. Światowa premiera dokumentu odbyła się podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu sekcji La Semaine de la Critique. „Bracia” mają na swoim koncie również: Nagrodę Główną Złotego Gołębia zdobytą na 58. DOK Leipzig, Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Listapad” w Mińsku, Wyróżnienie Specjalne 23. festiwalu Camerimage.

Festiwal Signes du Nuit

Festiwal Signes du Nuit początkowo odbywał się w Paryżu, w kolejnych latach zaczęto organizować edycje wydarzenia w innych miastach. Obecnie Signes du Nuit organizowany jest w stolicy Francji oraz Berlinie, Bangkoku i Lizbonie. Festiwal prezentuje filmy, które charakteryzują się nowym spojrzeniem, wyobraźnią i krytycznym podejściem do kluczowych aspektów ludzkiej egzystencji. 

Więcej informacji o zwycięzcach znajduje się na stronie: www.signesdenuit.com/Lisboa/2016/E_Awards_CD.htm

11.10.2016

Galerie zdjęć