Brytyjscy producenci w Poznaniu i w Warszawie

W miniony piątek zakończyła się wizyta studyjna brytyjskich producentów filmowych w Poznaniu i w Warszawie. Organizatorem przedsięwzięcia była Poznan Film Commission i Filming Land.

Podczas wizyty studyjnej brytyjscy producenci poznali mechanizmy działania rozwiązań finansowych wynikających z ustawy o wspieraniu produkcji audiowizualnej, a także zwiedzili Poznań i Warszawę jako miejsce przyjazne do realizacji zagranicznych produkcji filmowych. Goście przyjechali z Anglii, Irlandii Północnej i Szkocji. Wśród nich był Paul Sarony, który pracował przy ostatnim hicie HBO – mini serialu „Czarnobyl”. Wśród gości, obecna była również dziennikarka Shona Smith z The Location Guide – pisma branżowego z Wielkiej Brytanii.

Promocja lokacji i polskiej branży

Poznan Film Commission wsparty przez Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną przygotował program wizyty obiektów w Poznaniu, które są unikatowe w skali europejskiej, a także są gotowe współpracować przy realizacji produkcji filmowej.

Fot. Maciej Bronikowski 

„Goście rozpoczęli pobyt w Poznaniu od wizyty w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Młyńskiej 12, zwiedzili Sąd Rejonowy w Poznaniu, a następnie udali się na Stary Rynek i Ostrów Tumski. Miejsca te nie tylko są atrakcyjnym tłem do akcji filmowej, ale stanowią też poważną część historii Poznania i Polski. Duże zainteresowanie wzbudził Atomowy Schron Prezydenta Poznania, który niemal w nienaruszonej formie stanowi fantastyczną i oryginalną scenografię filmową. Ciekawostką stał się też fort VI, którego ogromny teren, duże powierzchnie, korytarze i militarny charakter budynku na pewno zapadły gościom w pamięci”, pisze Poznan Film Commission. „Brytyjczycy z dużym zainteresowaniem przyglądali się dzielnicy cesarskiej. Mieli okazję zobaczyć Aulę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego 1, Collegium Maius oraz Zamek Cesarski z dziedzińcem i ogrodami. Następnie udali się zwiedzać dzielnice Łazarz i Jeżyce, które dzięki pięknym secesyjnym kamienicom są wizytówką Poznania.”

Fot. Maciej Bronikowski 

Na koniec dnia odbyło się spotkanie networkingowe ze środowiskiem poznańskiej animacji podczas trwającego w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2019.

Po wizycie amerykańskiej telewizji realizującej program „Flavor of Poland” była to druga z zaplanowanych wycieczek studyjnych w Poznaniu.

Partnerem inicjatywy są Biuro Prezydenta Miasta Poznania, a także Polska Organizacja Turystyczna i Mazovia Warsaw Film Commission. Po stronie brytyjskiej partnerem wizyty była The Production Guild.

Czwartek goście spędzili w Warszawie, gdzie mieli okazję zobaczyć jak różnorodna, pełna kontrastów i filmowych możliwości jest stolica Polski. Producenci szczególnie docenili piękno śródmiejskich kamienic, zjawiskową aulę Ufficio Primo, gmach główny Politechniki. Inspirację znaleźli również w praskich zakamarkach. Zaskoczyła ich wielkość i piękno starego miasta oraz dzikie, nadwiślańskie plaże.

Pierwszy rok działania tzw. zachęt w Polsce

System wsparcia produkcji audiowizualnej, tzw. zachęt, jest regulowany ustawą o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej i oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30% polskich wydatków kwalifikowalnych. Środki przeznaczone na wspieranie produkcji audiowizualnej pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa i są rozdzielane w ciągu roku aż do ich wyczerpania. Co najmniej 10% z rocznego budżetu przeznaczone jest na wsparcie produkcji animowanych. Obsługą systemu zajmuje się Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o zachętach oraz lista projektów i producentów, z którymi Instytut podpisał do tej pory umowy znajduje się na stronie PISF.

Na podstawie informacji prasowej 


12.07.2019