Brytyjska premiera filmu "Mój dom"

15 kwietnia 2013 współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film dokumentalny „Mój Dom” w reżyserii Magdaleny Szymkow zostanie zaprezentowany na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bradford.

„Mój Dom”

„Mój Dom” to opowieść o wysiedleniach. To dwie kobiety i jeden dom. Paradoksy historii wpisane w intymną opowieść Polki i Niemki. Losy równolegle splecione wojną. Kto jest najeźdźcą, represjonowanym, winnym, a kto ofiarą? Narracja wspomnień i obrazów jest płynna jak granice wojny na jej peryferiach. Rytuały codzienności i detal są językiem opowieści. Eksperymentalne użycie archiwaliów i klasyczna narracja tworzą tu filmową impresję o losach kobiet i przymusowych deportacjach.

Polsko-brytyjska koprodukcja

Film „Mój Dom” to polsko-brytyjska koprodukcja, która powstała w ramach Programu Dok Pro. Producentem wiodącym jest Wajda Studio, a koproducentami Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film oraz brytyjski Vezfilm. „Mój Dom” został wyróżniony na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodą za najlepszy montaż, nagrodą dla najlepszego filmu krótkiego i średniego podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych Regiufun oraz nagrodą główną i Grand Prix 4. Solanin Film Festiwal.

 

Bradford International Film Festival odbędzie się w tym roku dniach 11-21 kwietnia.

 

Więcej informacji o filmie na stronie: www.wajdastudio.pl.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie:www.nationalmediamuseum.org.uk.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

11.04.2013