Busan 2015 - znamy polskie tytuły

W programie 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan (Korea Południowa) znalazło się 5 filmów współfinansowanych przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polskie filmy w sekcji World Cinema

W sekcji prezentującej 50 filmów spoza Azji znalazły się w tym roku 3 tytuły współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „BODY/CIAŁO” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Król życia” Jerzego Zielińskiego.

„11 minut”

Te same 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu. Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude.

Koprodukcja współfinansowana przez PISF

Film „11 minut” to polsko-irlandzka koprodukcja. Głównym producentem filmu jest Skopia Film, a koproducentami Element Pictures, Telewizja Polska, Orange, HBO i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages i Irish Film Board. Warto podkreślić, iż nowy film Jerzego Skolimowskiego światową premierę będzie miał w Konkursie Głównym 72. MFF w Wenecji, zostanie również zaprezentowany na 40. MFF w Toronto.

„BODY/CIAŁO”

Scenariusz filmu „BODY/CIAŁO” Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma Nowhere, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym MFF w Berlinie, gdzie Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera. Film będzie również prezentowany podczas 40. MFF w Toronto.

„Król życia”

Czterdziestoparoletni Edward, w tej roli Robert Więckiewicz, nielubiący swej pracy, jest najeżony, zaimpregnowany na otaczający go świat. Wszystko go denerwuje. Jakby chodził ciągle w za ciasnych butach. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie niemający czasu dla ojca. Pewnego dnia los odmienia jego życie. Nagle zaczyna być szczęśliwy, dostrzegać ludzi i rzeczy, które go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe na odległość 800 metrów. Na to wygląda, bo Edward roztacza taką pozytywną aurę. Co ważne – nigdzie nie wyjeżdża, nie ucieka w podróż dookoła świata, nie jedzie do Amazonii. Mieszka w tym samym mieszkaniu, chodzi tym samym chodnikiem, spotyka tych samych ludzi, ale wszystko jest inaczej. Odzyskuje miłość oraz radość bycia tu i teraz.

Film ze wsparciem PISF

Film w reżyserii Jerzego Zielińskiego, ze scenariuszem Fadi Chakkoura, wyprodukowała Agora S.A. Autorem zdjęć jest Jan Holoubek. Dystrybucją filmu zajmuje się Next Film.

Oprócz Roberta Więckiewicza w filmie występują m.in. Magdalena Popławska (Norma), Krzysztof Czeczot (szef), Bartłomiej Topa, Jerzy Trela, Jan Peszek, Sławomir Orzechowski, Małgorzata Bogdańska, Piotr Głowacki, Katarzyna Dąbrowska i Jaśmina Polak. Polska premiera filmu będzie miała miejsce 25 września 2015.

„Czarodziejska góra” –sekcja Wide Angle/Animation Showcase

Obejmująca aż 72 tytuły sekcja Wide Angle w tym roku została podzielona na 7 programów. Współfinansowana przez PISF  polsko-rumuńsko-francuska koprodukcja „Czarodziejska góra” Ancy Damian zostanie pokazana w ramach programu Animation Showcase, prezentującego 5 pełnometrażowych filmów animowanych. Nowa dokumentalna animacja Ancy Damian prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera.

Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF Arizona Productions, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską, KFF, CNC Francja, CNC Rumunia i HBO Rumunia.
Warto dodać, że „Czarodziejska góra” otrzymała Wyróżnienie Specjalne Jury na 50. MFF w Karlowych Warach i będzie prezentowana również na  MFF w San Sebastian. Poprzedni film Ancy Damian „Crulic – Droga na drugą stronę” był prezentowany w Busan w 2011 również w sekcji Wide Angle.

„Znam kogoś, kto cię szuka” w sekcji Flash Forward

Wśród 30 tytułów prezentowanych w sekcji Flash Forward, obejmującej debiuty spoza Azji znalazł się w tym roku film „Znam kogoś, kto cię szuka” („Raging Rose”) Julii Kowalski. Ta współfinansowana przez PISF polsko-francuska koprodukcja miała światową premierę w ramach sekcji ACID podczas 68. MFF w Cannes. To film o poszukiwaniu rodziny i swojego miejsca w świecie, o dojrzewaniu i o mocnych, niejednoznacznych, czasami gorzkich uczuciach, które z nim się wiążą. Obraz Julii Kowalski przedstawia historię polskiego robotnika Józefa, który przyjeżdża do Francji w poszukiwaniu swojego syna Romana, którego opuścił 15 lat wcześniej.

Debiut ze wsparciem PISF

Film został wyprodukowany jest przez Marię Blicharską i Monikę Sajko – Gradowską z Donten & Lacroix Films oraz Minę Driouche, Valerie Donzeli i Jeremie Elkaim z Les Films de Francoise. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu programowi CNC i MEDIA. W rolach głównych wystąpili m.in. Andrzej Chyra i Artur Steranko. Zdjęcia do filmu były realizowane we Francji i w Polsce. Projekt pokazywany był podczas Polskich Dni na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2013. W tym samym roku scenariusz filmu otrzymał Sopadin Grand Prix. Rok później został doceniony i nagrodzony w konkursie scenariuszowym Script Pro 2014, organizowanym przez Szkołę Wajdy i Festiwal OFF Plus Camera. Polscy widzowie mogli go obejrzeć podczas  15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Artur Liebhart w jury sekcji Wide Angle

Dyrektor festiwalu Docs Against Gravity Artur Liebhart, chiński reżyser Haibin Du oraz koreańska reżyserka Dong-ryeong Kim przyznają w tym roku nagrodę BIFF Mecenat Award dla dwóch najlepszych filmów dokumentalnych sekcji (jednego koreańskiego i jednego azjatyckiego). Program Wide Angle prezentuje kreatywne dokumenty, animacje, krótkie metraże i filmy eksperymentalne. Dwa najlepsze filmy krótkometrażowe otrzymają Sonje Award, przyznawaną przez osobne jury. 

Polskie filmy w Busan

Polskie kino od kilku lat stale jest obecne w programie koreańskiego festiwalu. To tutaj w 2010 wyróżnienie specjalne otrzymał film „Erratum” Marka Lechkiego, tu odbyła się międzynarodowa premiera m.in. „Wymyku” Grega Zglińskiego (2011) i  „Miasta 44” Jana Komasy (2014). Prezentowano też m.in. „Różę” Wojciecha Smarzowskiego (2011), „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego (2012) oraz „Idę” Pawła Pawlikowskiego i film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy (2013). W Busan w 2012 roku odbył się Dzień Polski, w ramach którego Instytut Adama Mickiewicza i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej zorganizowały konferencję Poland in Close-Up: The Great Polish Masters.

20. MFF w Busan odbędzie się w dniach 1-10 października 2015. Więcej o festiwalu na www.biff.kr.

Marta Sikorska

26.08.2015