Buttny i Sobociński z nagrodami Munka

20 listopada po raz kolejny przyznano nagrody im. Andrzeja Munka. Jedne z najstarszych polskich nagród filmowych, przyznawane od 1965 roku przez Szkołę Filmową w Łodzi za najlepsze debiuty reżyserskie i operatorskie, tym razem powędrowały do rąk Sebastiana Buttnego za reżyserię filmu „Heavy Mental” i Michała Sobocińskiego za zdjęcia do filmu „Kamczatka” w reż. Jerzego Kowyni.

 

Łukasz Barczyk przewodniczył w tym roku jury konkursu, w którym zasiedli także operatorzy: Jolanta Dylewska, Jakub Kijowski i Zuzanna Pyda oraz reżyserzy Aniela Gabryel i Szymon Uliasz.

Buttny mówi własnym głosem

W uzasadnieniu jury możemy przeczytać, że Sebastiana Buttnego nagrodzono za mówienie własnym głosem, bez naśladowania gotowych wzorców narracyjnych i dramaturgicznych. Za odnalezienie i przeprowadzenie aktualnego tematu – opowieści o wierności sobie za cenę bycia akceptowanym i kochanym, i o drodze do samorealizacji poprzez akceptację własnej natury, w czasach sztucznego pędu za medialnymi wzorcami. Za precyzję, oszczędność i szlachetność w używaniu filmowych środków wyrazu i za ich dopasowanie do tematu i charakteru filmu. Za odważną obsadę i konsekwencję w budowaniu niepospolitego filmowego świata wewnętrznego głównego bohatera.

Rozmowa z Sebastianem Buttnym

Sobociński przekłada uczucia na język obrazów

Operator Michał Sobociński otrzymał nagrodę im. Andrzeja Munka za poruszające przełożenie uczuć bohaterów na język obrazów. Za umiejętność postawienia kamery w miejscach, które otwierają nam drogę do ich wewnętrznego świata. A także za wydobycie ciemności z losu głównego bohatera i uczynienie jej wizualnym bohaterem filmu.

 

Do tegorocznej edycji Konkursu im. A. Munka zostało zgłoszonych 14 pełnometrażowych fabularnych debiutów filmowych. Do nagrody w kategorii najlepsza reżyseria nominowano 19 debiutujących reżyserów (za reżyserię dwóch konkursowych filmów odpowiadał więcej niż jeden twórca). W kategorii najlepsze zdjęcia nominowano 9 twórców.

 

Organizatorem konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Partnerami są: Filmoteka Narodowa, NInA, NINATEKA, KIPA, audiowizalni.pl oraz Legalna Kultura.

 

Na podstawie informacji prasowej

21.11.2014