Bydgoska Tożsamość Filmowa – stypendia scenariuszowe

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy uruchamia nowy program stypendiów scenariuszowych. Autorzy i autorki scenariuszy filmów dziejących się w Bydgoszczy mogą liczyć na trzymiesięczne stypendium w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa.

Bydgoska Tożsamość Filmowa – powstaje baza scenariuszy filmowych o Bydgoszczy

Rok 2017 przynosi zmiany w działaniu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z produkcyjnej, która obowiązywała przez ostatnie dwa lata na stypendialną z dziedziny scenariuszy filmowych. Do tej pory wsparło 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio.

W roku 2017 organizatorzy chcą rozpocząć budowę bazy scenariuszowej filmów z Bydgoszczą w tle. Te działania mają stać się dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których miasto będzie grało główną rolę. To duże, bo ósme co do wielkości miasto w kraju jest zdaniem organizatorów białą plamą na filmowej mapie Polski. „Wydaje nam się że przyszedł najwyższy czas na opowiedzenie nowych historii w nowej narracji o Bydgoszczy” – podkreślają.

„Jesteśmy również przekonani, że nowa lokacja dla opowiadanych w tej chwili w Polsce fabularnych historii może być inspirująca i odświeżająca. Miasto jest bardzo konkretne w swoim charakterze i oryginalne w kontekście kulturowym Polski i Niemiec oraz zjawisk historyczno-społecznych XIX i XX wieku, a jednocześnie jest pozbawione balastu stereotypowych skojarzeń i uproszczeń. Oczywiście mamy świadomość, że Bydgoszczy przypięta została »gęba« miasta bez wyrazu, tożsamości i przeszłości, nie mniej taka »słabość« bywa również zaletą” – dodają twórcy Bydgoskiej Tożsamości Filmowej.

Partner strategiczny BTF 2017: Szkoła Wajdy

Bydgoska Tożsamość Filmowa – program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie ściśle współpracował z Wajda School w ramach jego prestiżowego programu Studio Prób. Jego wykładowcy będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Wątek bydgoski stanie się także elementem działań Szkoły w Warszawie.

Opis programu partnerskiego:

Studio Prób to roczny, intensywny program reżyserii na poziomie masterclass, który obejmuje analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników, a także warsztaty z wybitnymi polskimi reżyserami na temat problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu i analizy filmów. Uczestnicy przystępują do zajęć praktycznych, podczas których podejmują się realizacji dwóch scen ze swoich scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów warunkach profesjonalnego planu filmowego. Ukończenie Programu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad co najmniej pierwszą wersją scenariusza.

Kalendarz BTF 2017

I etap – Na tym etapie rozdane zostaną cztery stypendia ufundowane przez MCK. Będą to stypendia 3-miesięczne, w wysokości 5000 zł. Stypendysta otrzymuje też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy (w przedziale czasu maj/czerwiec 2017). Do tego etapu organizatorzy przyjmują treatmenty/zarysy scenariuszy filmowych (tzw. nowele filmowe) oparte o tematykę bydgoską, o objętości od 7 do 15 stron. Etap zakończy się 25 czerwca 2017.

  • 18 kwietnia: koniec przyjmowania propozycji
  • 25 kwietnia: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 4 osób, które dostaną stypendium w wysokości 5000 zł)
  • warsztaty w I naborze w okresie maj – czerwiec (7 dni zajęć). Planowani tutorzy Maciej Sobieszczański / Wojciech Marczewski

II – etap – Podczas drugiego etapu programu BTF rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK w Bydgoszczy. W tym etapie stypendysta także otrzymuje prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy. Do konkursu w II etapie należy składać oparte o tematykę bydgoską scenariusze w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Etap zakończy się 17 października 2017.

  • 26 kwietnia: rozpoczęcie naboru do II etapu
  • 17 czerwca: zakończenie naboru
  • 25 czerwca: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 2 osób, które dostaną stypendium w wysokości 10.000 zł)
  • warsztaty w II naborze w okresie lipiec – sierpień (7 dni zajęć). Planowany tutor Maciej Sobieszczański.

Ważne: 2 etap jest de facto samodzielnym naborem i nie jest przeznaczony tylko dla zwycięzców etapu 1. Oczywiście laureaci stypendium z pierwszego naboru mogą aplikować także w drugim naborze. Regulamin nie wyklucza otrzymania obu stypendiów (5 i 10 tys.) oraz udziału w 2 sesjach warsztatowych. To maksymalna pula, którą może wyróżniony w obu etapach autor wygrać.

Więcej o Bydgoskiej Tożsamości Filmowej: www.mck-bydgoszcz.pl

Informacja prasowa 

03.03.2017