Zwycięzcy ANIMARKT Stop Motion Forum 2020

Aż cztery nagrody w Pitchingu zdobył projekt „The day Vladimir died” w reżyserii Fadi Syriani podczas ANIMARKT Stop Motion Forum. Poza nim nagrodzono jeszcze siedem filmów. Tegoroczna edycja wydarzenia, współfinansowanego przez PISF, zgromadziła online ponad pół tysiąca uczestników z 34 krajów.

W Pitchingu udział wzięło 15 projektów na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej. Ostatecznie nagrodzono aż 8 filmów. „The day Vladimir died” zdobył cztery nagrody: voucher o wartości 40 tys. zł na wykorzystanie w Studiu CeTA we Wrocławiu, zakup licencji przez Ale kino+, nagrodę dystrybucyjną RADIATOR IP SALES oraz konsultację ekspercką z Marcinem Zalewskim. Ten projekt w reżyserii Fadi Syriani to historia pewnego mieszkańca Bejrutu, stałego bywalca pogrzebów, który szuka własnego nekrologu.

Jury doceniło również „The family portrait” w reżyserii Lei Vidakovic, który nagrodzono voucherem Studia CeTA o wartości 60 tys. zł. Dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w argentyńskiej Cordobie, ufundowaną przez APALAB otrzymał projekt „Skin” w reżyserii Gabriela Nunes do Carmo. Nagrodę ufundowaną przez Dragonframe otrzymał projekt „Carcassonne-Acapulco” w reżyserii Marjorie Caup i Oliviera Herauda, zaś akredytację branżową na targi MIFA 2021 w Annecy reżyserowany przez Lucianę Martinez i Ivána Stura projekt „Fia”. Akredytacja na CEE Animation Forum trafiła do twórców „Labra Cadabra, Klaipeda Jazz”. Drugą z nagród Ale kino+ w postaci zakupu licencji otrzymali twórczyni „Sweater” Kinga Górak. Wyróżnienie Specjalne w postaci akredytacji na przyszłoroczny ANIMARKT przyznano projektowi „Electra. A Poem” Darii Kashcheevy.

40 wydarzeń online

Podczas tegorocznej, jubileuszowej 5. edycji ANIMARKT Stop Motion Forum odbyło się blisko 40 wydarzeń, które dzięki transmisji na wirtualnej platformie były dostępne na całym świecie. Internetowa forma wydarzenia pozwoliła zebrać w jednym miejscu przedstawicieli branży stop motion z Europy, Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych czy Indii. Program wydarzenia składał się z trzech głównych sekcji: MASTERS, PITCHING I BUSINESS.

ANIMARKT jest jedynym branżowym wydarzeniem na świecie, które integruje środowisko filmu poklatkowego. Do Łodzi zjeżdżali zawsze przedstawiciele branży animacji, by spotkać się, nawiązywać nowe relacje biznesowe i walczyć o nagrody. Pozwoliło to ich uczestnikom nie tylko na rozpoznanie sposobu działania branży w różnych krajach i regionach, ale przede wszystkim dało możliwość, zwłaszcza młodym twórcom indywidualnych prezentacji swoich projektów, rozwoju kompetencji i rozpoczęcia międzynarodowej współpracy.

MASTERS i BUSINESS

MASTERS to mistrzowskie warsztaty dla twórców lalek, operatorów czy animatorów. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy artystów, którzy mają ogromne doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych. Są to: twórca lalek Andy Gent, nazywany prawą ręką Wesa Andersona, reżyser animacji Kim Keukeleire, animator stop motion Tobias Fouracre oraz brytyjski autor zdjęć z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji filmów poklatkowych Malcolm Hadley.

Szczególne miejsce w programie zajmuje sekcja BUSINESS, która umożliwia branżowe spotkania networkingowe z udziałem osób decyzyjnych w branży. To w ramach tej części odbędzie się m.in. rekrutacja na stanowiska doświadczonych storybordzistów i konstruktorów lalek do legendarnego Studia LAIKA w USA, konsultacje „Ask the Expert” oraz prezentacje pełnometrażowych filmów i seriali na „Show me your project”. Ponadto w tej sekcji zaplanowano wydarzenie „Meet your partner”, które ukierunkowane jest na dialog argentyńskich i chilijskich reprezentantów z europejskimi producentami.

ANIMARKT Pitching

Jednym z najważniejszych wydarzeń jest sekcja PITCHING, czyli prezentacji pomysłów na film, na etapie pierwszego scenariusza i zarysu koncepcji wizualnej. O nagrody powalczy w tym roku 15 projektów poklatkowych z całego świata. Na najlepsze z nich czekają vouchery o łącznej wartości 100 tys. zł do wykorzystania we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), rezydencja artystyczna w argentyńskiej Cordobie czy akredytacja na Międzynarodowy Market Filmowy MIFA we Francji w 2021 roku. Zwycięzców poznamy 9 października.

Wszystkie prezentacje dostępne będą online, dzięki czemu każdy może zapoznać się ze światowymi trendami animacji i prześledzić wczesny etap powstawania filmów. Otwarte dla internetowej publiczności, bez konieczności rejestracji, będą również masterclass, konferencja i panele dyskusyjne oraz znacznie mniej formalne „Śniadania z animacją”, podczas których uczestnicy porozmawiają m.in. o tym jak działać na chińskim rynku animacji. Wszystkie wydarzenia forum są bezpłatne.

Więcej o wydarzeniu na: www.animarkt.pl

12.10.2020