"Carte Blanche" – konferencja prasowa

12 stycznia w Warszawie odbyły się konferencja prasowa i uroczysta premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej nowego filmu Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Obraz wejdzie na ekrany kin 23 stycznia.

W konferencji prasowej udział wzięli reżyser i scenarzysta filmu Jacek Lusiński, producent Leszek Bodzak (Aurum Film), Grzegorz Linkowski z Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz aktorzy: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Eliza Rycembel i Tomasz Ziętek. Specjalnym gościem spotkania była obecność Macieja Białka, którego historia stała się inspiracją do stworzenia „Carte Blanche”.

„Carte Blanche”

to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, która ukrywa swój własny sekret.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Aurum Film. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Lubelski Fundusz Filmowy.

Historia znaleziona przy śniadaniu

– Historia, którą pewnego dnia przeczytałem w gazecie bardzo mnie poruszyła, a postać przedstawioną w artykule, zobaczyłem natychmiast w swojej głowie. Pomyślałem, że to jest materiał, który nie tylko z powodu niekonwencjonalnej historii, ale również z powodów czysto filmowych, wizualnych i dźwiękowych jest bardzo dobrym, potencjalnym materiałem na film – mówił, o pierwszym momencie zetknięcia się z historią Macieja Białka, która posłużyła za inspirację do stworzenia scenariusza filmu „Carte Blanche”, reżyser i scenarzysta Jacek Lusiński.

Film inspirowany prawdziwą historią, a nie biograficzny

– Praca nad filmem wymagała czasu, żeby zrozumieć tę historię, sytuację w jakiej znalazł się Maciek oraz aspekt psychologiczny. Natomiast ten film nie jest biografią Maćka Białka, raczej pokazuje pewną postawę. W filmie opowiadamy historię o utracie, która zamienia się w coś innego. Z jednej strony bohater coś traci, a z drugiej strony, ta utrata zamienia się w coś, co w nim się buduje nowego – tłumaczył reżyser.

 

– Budując postać mojego bohatera starałem się nie naśladować Macieja Białka, dlatego przy tworzeniu tej postaci polegałem na scenariuszu, reżyserze i własnej wyobraźni. Kiedy poznałem Maćka, on już w zasadzie zupełnie nie widział, a ja grałem postać, która powoli traci pole widzenia – opowiadał o pracy nad rolą Andrzej Chyra.

Film o akceptacji samego siebie

– Pomimo tego, co przytrafiło się głównemu bohaterowi, jest to historia pozytywna. Obserwujemy bohatera, który mimo przeciwności losu osiąga zamierzony przez siebie cel. Potrafi znaleźć siłę, żeby funkcjonować dalej w tym świecie, akceptując to, co go spotkało i w tej nowej sytuacji zaczyna budować siebie na nowo – mówił Andrzej Chyra o przesłaniu filmu.

Maciej Białek o filmie

– Ciężko było mi się przyznać samemu przed sobą do tego, co się dzieje – opowiadał Maciej Białek, który przez kilka lat ukrywał fakt, że traci wzrok. – Od zawsze byłem osobą, która miała problemy ze wzrokiem, dlatego łatwiej było mi to ukryć przed innymi. Oglądając film pewne wątki wywoływały we mnie „skurcz serca” i przywoływały wspomnienia, ale na pewno nie patrzyłem na Kacpra, jako na siebie – dzielił się swoimi wrażeniami o filmie Maciej Białek. 

Świat widziany oczami głównego bohatera w filmie

Twórcy filmu starają się przybliżyć osobom widzącym to, czego doświadczają osoby niedowidzące.

 

– POV, czyli momenty w filmie, które dają nam możliwość zobaczenia świata oczami bohatera, były wielokrotnie konsultowane. Maciek Białek był jednym z konsultantów filmu w tym zakresie. Nie chcieliśmy stosować efektów komputerowych, to wszystko co widzimy to jest optyka – tłumaczył reżyser. Jednocześnie twórcy mają nadzieję, że film przyczyni się do zwiększenia dostępu do kultury dla osób niepełnosprawnych.

Scenariusz „Carte Blanche” znalazł się wśród finalistów konkursu Script Pro 2012. 14 stycznia w księgarniach ukaże się książka Jacka Lusińskiego, która stanowi uzupełnienie filmu oraz, czytany przez Arkadiusza Jakubika, audiobook.

 

Dystrybutorem filmu „Carte Blanche” jest firma Kino Świat

 

Magdalena Wylężałek 

13.01.2015